čebela medela v železni kapli - avstrija
Naša Čebela Medela , Super Miška in Minister za branje - Bererad, so slavnostno odprli novo slovensko knjižnico v prostorih HIŠE KULTURE v Železni Kapli na Koroškem, kot podružnico Slovenske študijske knjižnice v Celovcu in bralne sekcije društva Zarja.
V obnovljenih prostorih Hiše Kulture že več let deluje in ustvarja močno "Slovensko prosvetno društvo ZARJA .
" Grajsko lutkovno gledališče Sevnica je našim rojakom zaigralo našo najnovejšo ekološko lutkovno predstavo
" ČEBELA MEDELA", ki prikazuje sožitje z Veliko Naravo...
Ob odprtju knjižnice pa še poučno lutkovno predstavo o neukem zajčku Ajčku, ki ni znal brati, a ga je Minister Bererad popeljal po abecedi do njegove črke Z, da je končno našel svoje bistvo in postal - ZAJČEK.
Lepo se je bilo družiti s kulturno podobno mislečimi prijatelji, ki v nemškem okolju ohranjajo slovensko besedo, pesem in pripadnost svojemu narodu... Poglobili bomo tudi naše bodoče sodelovanje na obeh straneh meje dveh prijateljskih sosed.
V obnovljenih prostorih Hiše Kulture že več let deluje in ustvarja močno "Slovensko prosvetno društvo ZARJA .
" Grajsko lutkovno gledališče Sevnica je našim rojakom zaigralo našo najnovejšo ekološko lutkovno predstavo
" ČEBELA MEDELA", ki prikazuje sožitje z Veliko Naravo...
Ob odprtju knjižnice pa še poučno lutkovno predstavo o neukem zajčku Ajčku, ki ni znal brati, a ga je Minister Bererad popeljal po abecedi do njegove črke Z, da je končno našel svoje bistvo in postal - ZAJČEK.
Lepo se je bilo družiti s kulturno podobno mislečimi prijatelji, ki v nemškem okolju ohranjajo slovensko besedo, pesem in pripadnost svojemu narodu... Poglobili bomo tudi naše bodoče sodelovanje na obeh straneh meje dveh prijateljskih sosed.
"GREMO RAČEK V JUŽNE KRAJE, DANES LE DO NIAGARE…«
Med pripravami na naslednje lutkovne podvige »Grdega račka« po Ontariu, si je naša 4 članska ekipa po delovnem tednu vzela prosto za aktiven kulturno-turističen dan in spoznavanje bližnjih kanadskih znamenitosti, med katerimi po našem mnenju vodijo Niagarski slapovi.
Namreč naš jugo rojak in svetovni genij - Nikola Tesla, je že pred več kot 120 leti na reki Niagara, postavil prvi na svetu, večjo elektrarno na izmenični električni tok, kar je bilo v takratnih Newtonovih časih svetovna revolucija, ki je zamenjala istosmerni tok za izmeničnega, katerega ves svet uporablja še danes.
Neverjetne količine vode z ogromno močjo in energijo poganjajo velikanske turbine elektrarne in v širokih slapovih grmeče padajo v globino kanjona reke Niagara, ki se na koncu izliva proti severu v kanadsko jezero Ontario. Niagarske slapove tvorijo trije ločeni slapovi v obliki podkve, zato jih nekje omenjajo tudi kot Podkvaste ali Kanadske slapove. Čez slapove steče vsako minuto povprečno neverjetnih sto dvajset milijonov litrov vode. Ob slapovih sta nastali dve mesti, eno na ameriški in drugo na kanadski strani. Obe imata, za čudo, isto ime – NIAGARA FALLS.
Ime NIAGARA pomeni v staroselskem jeziku Indijancev Irokezov – »grmenje voda«.
Nad slapovi se vedno tvori in plava velik oblak vodnih hlapov in kapljic, iz katerih sončni žarki pogosto ustvarjajo po enega ali tudi več mavričnih lokov. Na razgledni ploščadi nasproti slapov, ki je na kanadski strani reke, se vsak dan drenjajo množice turistov iz vseh koncev naše zemeljske oble, da si lahko ogledajo to grmeče svetovno čudo, kjer se fotkajo in selfajo v njegovem mavričnem oblaku.
Kdor si enkrat ogleda Niagarske slapove in vlažen od rečnih hlapov sliši njih grmenje, te mogočne naravne lepote zagotovo še dolgo ne bo pozabil.
Reka Niagara je tudi naravna meja med Kanado in ZDA, kar smo si lahko ogledali v mafijskih filmih iz časa prohibicije, kjer so tihotapci prevažali iz Kanade v Ameriko žgane pijače, največ pa whisky .
Ogleda vredno je tudi zanimivo turistično retro mestece NIAGARA ON THE LAKE, kjer je ohranjena arhitektura v stilu takratnih priseljencev, ki so prinesli s seboj od doma tudi svojo kulturo, okus in delovne navade. Mesto z okolico je zelo lepo urejeno in kar izstopa po bogati turistični ponudbi.
Zaradi milejše klime je ta del Kanade znan po pridelavi sadja, od jabolk do mandarin in pomaranč. Tu je zasajenih tudi ogromno vinogradov, ki dajejo odlična in vrhunska vina, ki so ponos in začimba tukajšnjega in kanadskega kmetijstva, zato je tudi njihov slogan – » ONTARIO WINE COUNTRY «.
Sicer pa se verjetno še kdo spominja nalepk na zabojčkih sadja ali potiskanih majic z napisom -
»ONTARIO FRUITS«, ki je bil obdan z oblakom pisanega sadja.
Pa še res je !ick here to edit.
"GRDI RAČEK" SE PREDSTAVLJA PO TORONTU"
V nedeljo dopoldne smo v Torontu za »Vseslovenski kulturni odbor« zaigrali po nedeljski maši lutkovno predstavo v kulturni dvorani Župnije »Marije Brezmadežne s Čudodelno Svetinjo«, kjer smo se srečali z go. Emmo Margutsch, tajnico Vseslovenskega Kulturnega odbora, ki je že pred našim prihodom koordinirala in dogovarjala naše nastope pri Slovencih v Torontu in okolici. Srečali smo tudi našega sevniškega rojaka Resnika iz Rogačic, ki je pred več kot pol stoletja prišel v Kanado. Popoldne smo imeli še zelo zahteven nastop v gledališču »Crane Creations Theatre« v Mississaugi, kjer smo z angleško verzijo predstave »The ugly duckling« polepšali nedeljo več kot sto gledalcem iz Toronta in okolice, ki so se nam po predstavi zahvaljevali, nam čestitali in za spomin fotografirali z našimi lutkami… Predstava je bila zelo zahtevna, ker smo uporabljali fiksno profesionalno gledališko svetlobno in zvočno tehniko, katero je veliko težje voditi kot mobilno, s katero gostujemo v manjših dvoranah na terenu. Seveda je temu primerna tudi kvaliteta in atmosfera lutkovne predstave, ki je marsikomu orosila oko… Žal se večina priseljencev v novem okolju pogosto počuti kot »Grdi rački«.
Predstavo si je ogledala tudi ga. Vera Margutsch, predsednica Vseslovenskega kulturnega odbora.
Po uspešni lutkovni predstavi v »Maja Prentice Theatre«, nas je vodja gledališča, ga. Andreja Kovač povabila v njen topli dom, kjer nas je ob prijetnem druženju po stari slovenski navadi pogostila s hišnimi dobrotami, ob katerih smo nazdrav
ili našemu srečanju, kakor tudi bodočemu sodelovanju. Doživeli smo nepozaben prijateljski večer, ki nam je po več dnevih trdega dela resnično polepšal gostovanje.here to edit.
SEVNIŠKI » GRDI RAČEK« POLETEL ČEZ LUŽO V KANADO
Po več kot polletnih pripravah in komuniciranju z organizatorji lutkovne turneje »Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica« med slovenskimi rojaki po Kanadi, se je 25. oktobra ponoči ekipa GLG odpeljala na dunajsko letališče, s katerega smo poleteli proti več milijonskemu mestu Toronto, kjer živi največ slovenskih rojakov v kanadski provinci Ontario.
Relativno mirno smo preleteli Atlantik in po 10 h urah in 6 urni časovni razliki pristali na največjem letališču YYZ v Torontu.
Po opravljenih vstopnih kontrolah in obveznostih, smo končno le dočakali vso našo prtljago, ki smo jo komaj stlačili v 2 avtomobila, s katerima nas je na letališču pričakala ga. Andreja Kovač, znana režiserka iz Maribora, ki že več let vodi v Torontu zasebno gledališče » Crane Creation Theatre«, v katerem med ostalimi gledališkimi projekti uspešno organizira tudi mednarodne lutkovne festivale, s katerimi dviguje kulturo lutkarstva v Kanadi.
Odpeljali smo se v njeno gledališče, ki nam ga je prijazno ponudila za skladišče in »delovno bazo«, v kateri smo s pomočjo njene ekipe izdelovali in ustvarjali nove scenske elemente in rekvizite, ker smo morali zaradi vrtoglavih cen letalskega prevoza dodatne prtljage in omejenih sredstev, pustiti svojo sceno, rekvizite in gledališko tehniko doma. Nabavili smo potrebne materiale, nujna orodja in tehniko, da je lahko naša 4 članska ekipa v dobrih dveh dnevih izdelala vse kulise, scenske elemente itd. Sposodili smo si tudi zvočno in svetlobno tehniko, da se je lahko naš »Grdi raček – The ugly duckling«, ki ga igramo v angleščini, predstavil kanadski publiki in našim rojakom v vsej svoji čarobnosti glasbe, besede in pravljične atmosfere… Seveda smo vse te dni intenzivno vadili predstavo v angleščini in slovenščini, kakor tudi tehnični del in svetlobno zvočno spremljavo lutkovne predstave.
Izposoditi smo si morali tudi manjši kombi, da smo lahko v soboto zaigrali našo prvo lutkovno predstavo v Hamiltonu v dvorani slovenske šole Sv. Gregorija Velikega, s katero smo razveselili otroke in odrasle, ki smo jim na koncu ponovili prvi in zadnji prizor v slovenščini, da so slišali, kako poetičen je lahko slovenski gledališki jezik.
Srečali smo se tudi s Frenkom Novakom, sevniškim rojakom iz Boštanja, ki je odšel že pred pol stoletja »s trebuhom za kruhom« v Hamilton. Med prijetnim druženjem v Slovenskem klubu, smo prisluhnili njegovi napeti pripovedi o skrivnem odhodu iz Jugoslavije in filmskim dogodkom njegovega bega čez lužo v lepšo prihodnost.
Spoštovani,
Na spodnji povezavi si lahko ogledate najnovejši dokumentarni film "MELANIA ", v katerem sodeluje tudi "Grajsko lutkovno gledališče Sevnica" na svoji lutkovni turneji po ZDA leta 2019, od Chicaga do Washingtona, kjer smo nastopali celo v Kennedy Cultural Center.
https://365.rtvslo.si/arhiv/dokumentarni-portret/174992015
ČEBELA MEDELA
gostovanje na hrvaških otokih ,poletje 2023
tv oddaja na lepše, 27.03.2020
Na TV SLO 1, v oddaji "Na lepše", si lahko ogledate naše "Grajsko lutkovno gledališče Sevnica" in lutke med vajo
za lutkovno predstavo "Janko in Metka" v lutkovnem salonu na Gradu Sevnica.
https://4d.rtvslo.si/arhiv/na-lepse-oddaja-o-turizmu/174681506
SVETOVNI DAN LUTK 2020
Za tradicionalno praznovanje " Svetovnega dneva lutk 2020 " na Gradu Sevnica smo vam že 11. pripravili bogat mednarodni lutkovni festival,
Glede na zdravstvene varnostne direktive, smo ga morali odpovedati, oz. ga prestavljamo na " bolj zdrave čase ", ko vas bomo pravočasno obvestili o novem datumu planirane prireditve.
Glede na zdravstvene varnostne direktive, smo ga morali odpovedati, oz. ga prestavljamo na " bolj zdrave čase ", ko vas bomo pravočasno obvestili o novem datumu planirane prireditve.
SLOVENSKA POSLANICA OB SVETOVNEM DNEVU LUTK 2020
Rada imam posebne dneve. Posebni dnevi in prazniki imajo naslove. Pod temi naslovi nam namigujejo čemu lahko posvetimo malo več časa, nekaj globljih misli, nekaj pozornosti onim s katerimi si ta poseben dan delimo. Rojstni dan, premiera, praznik, mednarodni dan tega in onega ... Zdaj je že kar velika inflacija teh posebnih dni. Ampak jaz sem ta posebni dan, ta dogovor, da je danes posebni dan za lutke in lutkovno umetnost, razumela skrajno pomembno, brez inflacije - z visoko vrednostjo. Rada imam dogovore. Ker, da smo se nekaj dogovorili, smo se morali pogovarjat. Morali smo se srečat, morali smo delit, morali smo se ne strinjat in se potem strinjat. V nečem smo se združili. Nismo samo ubogali, nismo samo sprejeli, nismo samo ukazali in odredili. Staknili smoglave, kjer je vsaka razmišljala. In v tem izrednem času, kjer moramo veliko ubogat, se moramo opomnit, da smo se tako zmenili in da se strinjamo. V tem času moramo veliko zahtevat od sebe, ko razmišljamo, ko se odločamo in moramo se potrudit, da znamo poslušat, zaupat, delit.
Gledališču od nekdaj zaupam. Polno je laži, pretvar, prevar in skrivanj in totalno nevredno zupanja. Ampak je tudi polno dogovorov, struktur, staknjenih glav, srečanj, poslušanja, zaupanja, deljenja, odločitev. Ni nujno, da zaupam čisto vsaki predstavi in vsakemu ustvarjalcu in vsakemu odločevalcu in vsakemu gledalcu in vsakemu oblikovalcu mnenj... Ampak gledališču pa! Umetnosti. Rada imam etimologijo te besede, ker ima v sebi 'umetno', ki izhaja iz 'umeti', nekaj znati in nekaj narediti z znanjem. Terja torej misel. Misel terja napor. Napor pa je delo. Ampak misel še ni gledališče, ker nimaš v tem primeru kaj 'gledat-' čeprav '-išče'. Torej je potrebno še malo napora, iz te misli je treba nekaj naredit, da bo kaj za videt. Pokazat tisto, kar si 'našel' ali skupaj 'iskal'. Ta fini miselni material postane konkreten, težek, pomemben, ima obliko, glas, barvo, smer gibanja ... Abstraktno postane konkretno in specifično. Zastrašujoče odgovorno delo. Misel je lahko sila banalna, ko postaja konkretna. Lahko je tudi sila nevarna. Lahko je tudi sila blagodejna, seveda. Vedno izraža stališče. In ko se spreminja v dejanje, je to stališče jasnejše. Jasnejše od besed.
Vsaka guba na blagu, vsaka senca na konturi obraza, vsak zareza v lesu, vsaka kombinacija barv, vsak ekstremno upognjen vrat, predolga roka, izbrana okrogla oblika, počasen premik, glasen zvok, usmerjen pogled, mehek material, premor, poskok, tema ... Vsaka konkretizacija je sestavljena iz misli in odločitve. Četudi hipne. Nabor sredstev kako to misel izrazit in konkretizirat je v lutkovnem svetu tako bogat, da mi kar zastane dih. Bolj kot je ideja abstraktna, bolj mora postat konkretna – in potem je zopet abstraktna. To me navdušuje! Lutkovna umetnost je lepa, estetska, poetična. In skrajno banalna, neločljivo vezana na materialno, na omejitve in na natančnost. Rada imam strukture in dogovore, rada imam gledališče. In res obožujem lutke!
Ta hip sem v središču pandemije koronavirusa. Pred kratkim sem bila v središču problemov sodobnega kolonialistično-neoliberalnega zahodnjaško-superiorno-razdejanega Bližnjega vzhoda. V obeh središčih sem in se centriram na misel – in njeno konkretizacijo. Animiram misel, odnos, in skupen premislek. Vdahnimo življenje v tisto, kar se bomo skupaj dogovorili, da mora oživeti in živeti. Posebej na ta poseben dan, ko tem razmislekom lahko posvetimo malo več časa in se spomnimo v čem se strinjamo ali s čim in v čem se še ne – pa dajmo spet staknit glave, se pogovorit, razmislit, se zmenit in potem naredit!
Nika Bezeljak
LUTKOVNA RAZSTAVA V DRŽAVNEM ZBORU V POČASTITEV "SVETOVNEGA DNEVA LUTK" 2020
Ljubljana, 9.marec.2020
V počastitev "Svetovnega dneva lutk", ki je bil 21. marca 2020 in 10. obletnice delovanja "Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica" smo v začetku meseca marca postavili v prostorih Skupščine Rep. Slovenije razstavo vseh vrst lutk, od naprstne do telesne (v človeški velikosti).
Predstavili smo tudi vodilno jedro naše trajne ekipe in uspešno 10 letno delovanje v domovini in tujini, kot vzpodbudo in dokaz, da se lahko tudi lutkovna kultura predstavi mednarodni javnosti v najuglednejših hramih kulture na svetu, kot je " Kennedy Cultural Center" v Washingtonu.
Razstava bo javnosti zopet za ogled, ko se bodo "virusne" razmere v Sloveniji normalizirale.
V počastitev "Svetovnega dneva lutk", ki je bil 21. marca 2020 in 10. obletnice delovanja "Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica" smo v začetku meseca marca postavili v prostorih Skupščine Rep. Slovenije razstavo vseh vrst lutk, od naprstne do telesne (v človeški velikosti).
Predstavili smo tudi vodilno jedro naše trajne ekipe in uspešno 10 letno delovanje v domovini in tujini, kot vzpodbudo in dokaz, da se lahko tudi lutkovna kultura predstavi mednarodni javnosti v najuglednejših hramih kulture na svetu, kot je " Kennedy Cultural Center" v Washingtonu.
Razstava bo javnosti zopet za ogled, ko se bodo "virusne" razmere v Sloveniji normalizirale.
Grajsko lutkovno gledališče gostovalo v Luksemburgu
Sevnica, 20. decembra 2019
Na začetku decembra smo na vabilo slovenskega društva v Luksemburgu Slolux gostovali z našo lutkovno predstavo Trije prašički pri Slovencih, kamor smo pripeljali tudi Miklavža, ki je na dobro organizirani prireditvi pozdravil in obdaril njihove otroke.
Potovanje je bilo kar dolgo in naporno, ker v Nemčiji na več mestih popravljajo avtoceste in so bile kolone dolge tudi do 20 km. K razpoloženju na poti so pripomogli še težki oblaki, ki so skrbeli za dež in sneg.
Spet se je izkazala nepogrešljiva avtonavigacija, saj smo prispeli tja šele pozno ponoči.
Društvo Slolux skrbi za kulturne dogodke, srečanja in druženje več kot 800 Slovencev, ki živijo v Luksemburgu, eni najbogatejših državic na svetu. Naši rojaki so zaposleni večinoma v gospodarskih in administrativnih ustanovah EU in so z življenjem v tujini zelo zadovoljni.
Na miklavževanju se je zbralo več kot sto otrok in staršev, ogledali pa so si lutkovno predstavo Trije prašički, nato pa poklicali Miklavža, da jim je prinesel darila in slovenska jabolka sreče. Ta jih bodo spremljala v prihajajočem novem letu. Sledilo je še obvezno fotografiranje, ki bo navdušene otroke spominjalo na Miklavžev obisk in Tri prašičke, kako so modro ugnali požrešnega volka.
Popoldne so nam prijatelji na hitro razkazali še delček lepot in kulturne dediščine starega mestnega jedra Luxembourga, ki je tudi glavno mesto istoimenske države. Ta ima okoli 650.000 prebivalcev, dnevno prihaja na delo še od 400 do 500.000 ljudi iz okoliških dežel. Življenjski stroški so precej visoki, a so temu primerni tudi dohodki, ker njihova minimalna plača znaša kar 2800 evrov.
Ogledali smo si tudi mogočne stavbe, kjer je sedež evropskega sodišča in več drugih EU-institucij.
Na povratku v domovino smo prenočili še v Nemčiji, saj smo prepotovali skupaj več kot 2500 km.Pri naših rojakih smo predstavili tudi turistično in kulturno ponudbo Sevnice in regije Posavje, saj Trije prašički domujejo na enem izmed najlepših posavskih gradov. Organizatorji prireditve in gledalci so bili z našim obiskom in predstavo zelo zadovoljni in so nas spomladi povabili tudi v Bruselj.
Miklavž pa jim je iz domovine za prihajajoče praznike prinesel znane sevniške dobrote: županovo vino, sevniško salamo in domačo orehovo potico. Da o jabolkih sreče niti ne govorimo ...
Bernard Pungerčič, GLG Sevnica
Na začetku decembra smo na vabilo slovenskega društva v Luksemburgu Slolux gostovali z našo lutkovno predstavo Trije prašički pri Slovencih, kamor smo pripeljali tudi Miklavža, ki je na dobro organizirani prireditvi pozdravil in obdaril njihove otroke.
Potovanje je bilo kar dolgo in naporno, ker v Nemčiji na več mestih popravljajo avtoceste in so bile kolone dolge tudi do 20 km. K razpoloženju na poti so pripomogli še težki oblaki, ki so skrbeli za dež in sneg.
Spet se je izkazala nepogrešljiva avtonavigacija, saj smo prispeli tja šele pozno ponoči.
Društvo Slolux skrbi za kulturne dogodke, srečanja in druženje več kot 800 Slovencev, ki živijo v Luksemburgu, eni najbogatejših državic na svetu. Naši rojaki so zaposleni večinoma v gospodarskih in administrativnih ustanovah EU in so z življenjem v tujini zelo zadovoljni.
Na miklavževanju se je zbralo več kot sto otrok in staršev, ogledali pa so si lutkovno predstavo Trije prašički, nato pa poklicali Miklavža, da jim je prinesel darila in slovenska jabolka sreče. Ta jih bodo spremljala v prihajajočem novem letu. Sledilo je še obvezno fotografiranje, ki bo navdušene otroke spominjalo na Miklavžev obisk in Tri prašičke, kako so modro ugnali požrešnega volka.
Popoldne so nam prijatelji na hitro razkazali še delček lepot in kulturne dediščine starega mestnega jedra Luxembourga, ki je tudi glavno mesto istoimenske države. Ta ima okoli 650.000 prebivalcev, dnevno prihaja na delo še od 400 do 500.000 ljudi iz okoliških dežel. Življenjski stroški so precej visoki, a so temu primerni tudi dohodki, ker njihova minimalna plača znaša kar 2800 evrov.
Ogledali smo si tudi mogočne stavbe, kjer je sedež evropskega sodišča in več drugih EU-institucij.
Na povratku v domovino smo prenočili še v Nemčiji, saj smo prepotovali skupaj več kot 2500 km.Pri naših rojakih smo predstavili tudi turistično in kulturno ponudbo Sevnice in regije Posavje, saj Trije prašički domujejo na enem izmed najlepših posavskih gradov. Organizatorji prireditve in gledalci so bili z našim obiskom in predstavo zelo zadovoljni in so nas spomladi povabili tudi v Bruselj.
Miklavž pa jim je iz domovine za prihajajoče praznike prinesel znane sevniške dobrote: županovo vino, sevniško salamo in domačo orehovo potico. Da o jabolkih sreče niti ne govorimo ...
Bernard Pungerčič, GLG Sevnica
KIDS EURO FESTIVAL V WASHINGTONU
Washington, 4. novembra 2019
V poznih nočnih urah smo se po napornem dnevu in nekaj urah vožnje pripeljali iz Pittsburgha v prestolnico ZDA – Washington in v en glas rekli : » GPS, ti si naš najboljši prijatelj ! «. Nekajkrat, ko je »štrajkal« smo kmalu zavili v neznano. Zagotovo je bil najpomembnejši član naše ekipe, ko nas je varno pripeljal do slovenske ambasade, kjer nas je čakalo stanovanje, ki nam ga je gostoljubno razkazal veleposlanik RS, g. Stanislav Vidovič.
Veleposlaništvo nam je dogovorilo in organiziralo tudi vse nastope v sklopu dvotedenskega KIDS EURO FESTIVALA, na katerem se vsaka država Evropske unije predstavi otrokom ZDA s kulturnim dogodkom na več prizoriščih v prestolnici.
Glavni organizator in koordinator naših nastopov, večtedenskih usklajevanj in dogovarjanj z organizatorji festivala je bil svetovalec veleposlaništva g. Borut Žunič, ki smo mu za njegov velik trud zelo hvaležni. Spremljal nas je tudi na vseh prizoriščih in sodeloval pri postavitvah predstav in promociji Slovenije. Kljub birokratsko dodelanemu ameriškemu protokolu dogodkov nas je pred presenečenji reševala predvsem naša iznajdljivost in teamsko delo.
V ponedeljek, 28. oktobra nas je čakal najpomembnejši nastop naše turneje v prestižnem » Kennedy Cultural Center« na Millennium stage-u, kjer je vseh 365 dni v letu vsak dan ob 18. uri brezplačna predstava ali kulturni dogodek odprtega tipa za vse, čeprav so kriteriji precej visoki. Zelo nam je bilo všeč, da so tudi vsi muzeji in galerije v prestolnici brez vstopnine, da je kultura in znanost za vse, ne glede na materialne zmožnosti. Tako bi moralo biti povsod, saj so sicer socialno šibkejši zelo diskriminirani in prikrajšani za lepote in izobrazbo, ki bi morala biti dostopna vsem, predvsem pa otrokom in mladini.
V KCC smo morali biti že ob 12. uri , da smo postavili sceno, naravnali luči, imeli tonsko vajo za glasbo in mikrofone. Čeprav smo bili v tehnični kabini prisotni med predstavo, smo morali razložili njihovim tehnikom naše zvočno svetlobne zahteve in imeli skupno generalno vajo. Ob 15h je bila obvezna enourna pavza, nato še uskladitev detaljev in umik naše scene, ker so prišli na vajo Slovaki s svojo lutkovno – igrano predstavo in imeli isti protokol kot mi. Ob 17h smo zopet postavili našo sceno na oder in vse pripravili za nastop, saj so ob 17,30 že prihajali gledalci.
Prišel je tudi naš veleposlanik g. Stanislav Vidovič s sodelavci iz ambasade, sprejemal povabljene goste in pozdravil občinstvo. Gledalce je pozdravljala tudi velika zelena zastava » I feel Slovenija«, da nas ne bi slučajno zamenjali za Slovaško. Ob skoraj polni dvorani smo ob 18h pričeli z Andersenovo večno aktualno pravljico o drugačnosti, netoleranci večinskega okolja in veri v zelo težko lastno pot k svoji družbeni in osebni identiteti.
Predstava, ki smo jo igrali v angleščini, je prevzela večino gledalcev predvsem z dobro igro in animacijo lutk, skoraj čarobno atmosfero glasbe, barvne svetlobe, snežnega viharja, melodije govora… Otroke je popeljala v pravljični svet dobrega, zla, dvomov, strahu in srečnega konca.
Za nami so se predstavili še slovaški lutkarji, zato smo morali zamenjati sceni kar hitro, ker se je bilo treba držati napovedanih terminov. Na koncu smo odšli z lutkami med radovedne otroke, da so jih potipali, poskusili animirati in se z njimi slikali za spomin na Grdega račka in Slovenijo.
»Kennedy Cultural Center« stoji ob reki Potomac v Washingtonu in je fascinanten, mogočen, zelo lep največji hram kulture v Ameriki, ki so ga izgradili l. 1971. Je stvaritev znanega arhitekta Edwarda Durrela Stonea in je edinstven »živeč« spomenik, ki nosi ime legendarnega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, ki so ga 1963 umorili v Dallasu. Letno ima več kot tri milijone obiskovalcev in več kot dva milijona gledalcev, ki si lahko ogledajo in obiščejo vsaj dva tisoč kulturnih produkcij in dogodkov in razstav od gledališča, opere, baleta, klasične in moderne glasbe, plesa, likovne in multimedijske vsebine itd… Gosti umetnike iz celega sveta in domovine, saj za kulturo ni meja.
Nastop našega lutkovnega gledališča v tako uglednem svetovno znanem kulturnem centru je vsekakor naš največji uspeh in priznanje našemu 10 letnemu delovanju in delu z otroki in mladino.
Gledalcem iz prestolnice ZDA smo se predstavili tudi v znanem Shakespeare theater , v elitni British International Highschool in zaključili našo turnejo z dvema nastopoma v zelo zanimivem Atlas theater, kot udeleženci Kids Euro festivala 2019 in kot kulturno darilo Republike Slovenije.
Na naši tri tedenski turneji po ZDA od Chicaga do Washingtona smo odigrali kar osem predstav, izvedli lutkovno delavnico in postavili lutkovno-slikarsko razstavo » Lutkart«.
Snemali smo tudi dokumentaren film o kulturnem utripu med našimi rojaki in njihovimi kulturnimi vezmi s Slovenijo, kakor tudi o naši lutkovni poti od Sevnice do Washingtona v sodelovanju z » AVI FILM « iz Ljubljane.
Predstavili smo naše delovanje in lutkovno kulturo Slovenije vsaj tisoč ljudem, navezali nove stike, spoznali kulturno in izobraževalno delovanje naših rojakov in spoznali nove prijatelje s katerimi bomo zagotovo sodelovali tudi v bodoče, saj za kulturo in prijateljstvo ni meja.
Seveda nam ta kulturni podvig zagotovo ne bi uspel brez pomoči slovenskega veleposlaništva v Washingtonu, Urada za Slovence po svetu, Občine Sevnica, sponzorjev, donatorjev in prijateljev, ki so verjeli v naše » Grajsko lutkovno gledališče« in nam pomagali, da je lahko » Grdi raček odletel na kulturno potovanje čez lužo«.
Bernard Pungerčič
V poznih nočnih urah smo se po napornem dnevu in nekaj urah vožnje pripeljali iz Pittsburgha v prestolnico ZDA – Washington in v en glas rekli : » GPS, ti si naš najboljši prijatelj ! «. Nekajkrat, ko je »štrajkal« smo kmalu zavili v neznano. Zagotovo je bil najpomembnejši član naše ekipe, ko nas je varno pripeljal do slovenske ambasade, kjer nas je čakalo stanovanje, ki nam ga je gostoljubno razkazal veleposlanik RS, g. Stanislav Vidovič.
Veleposlaništvo nam je dogovorilo in organiziralo tudi vse nastope v sklopu dvotedenskega KIDS EURO FESTIVALA, na katerem se vsaka država Evropske unije predstavi otrokom ZDA s kulturnim dogodkom na več prizoriščih v prestolnici.
Glavni organizator in koordinator naših nastopov, večtedenskih usklajevanj in dogovarjanj z organizatorji festivala je bil svetovalec veleposlaništva g. Borut Žunič, ki smo mu za njegov velik trud zelo hvaležni. Spremljal nas je tudi na vseh prizoriščih in sodeloval pri postavitvah predstav in promociji Slovenije. Kljub birokratsko dodelanemu ameriškemu protokolu dogodkov nas je pred presenečenji reševala predvsem naša iznajdljivost in teamsko delo.
V ponedeljek, 28. oktobra nas je čakal najpomembnejši nastop naše turneje v prestižnem » Kennedy Cultural Center« na Millennium stage-u, kjer je vseh 365 dni v letu vsak dan ob 18. uri brezplačna predstava ali kulturni dogodek odprtega tipa za vse, čeprav so kriteriji precej visoki. Zelo nam je bilo všeč, da so tudi vsi muzeji in galerije v prestolnici brez vstopnine, da je kultura in znanost za vse, ne glede na materialne zmožnosti. Tako bi moralo biti povsod, saj so sicer socialno šibkejši zelo diskriminirani in prikrajšani za lepote in izobrazbo, ki bi morala biti dostopna vsem, predvsem pa otrokom in mladini.
V KCC smo morali biti že ob 12. uri , da smo postavili sceno, naravnali luči, imeli tonsko vajo za glasbo in mikrofone. Čeprav smo bili v tehnični kabini prisotni med predstavo, smo morali razložili njihovim tehnikom naše zvočno svetlobne zahteve in imeli skupno generalno vajo. Ob 15h je bila obvezna enourna pavza, nato še uskladitev detaljev in umik naše scene, ker so prišli na vajo Slovaki s svojo lutkovno – igrano predstavo in imeli isti protokol kot mi. Ob 17h smo zopet postavili našo sceno na oder in vse pripravili za nastop, saj so ob 17,30 že prihajali gledalci.
Prišel je tudi naš veleposlanik g. Stanislav Vidovič s sodelavci iz ambasade, sprejemal povabljene goste in pozdravil občinstvo. Gledalce je pozdravljala tudi velika zelena zastava » I feel Slovenija«, da nas ne bi slučajno zamenjali za Slovaško. Ob skoraj polni dvorani smo ob 18h pričeli z Andersenovo večno aktualno pravljico o drugačnosti, netoleranci večinskega okolja in veri v zelo težko lastno pot k svoji družbeni in osebni identiteti.
Predstava, ki smo jo igrali v angleščini, je prevzela večino gledalcev predvsem z dobro igro in animacijo lutk, skoraj čarobno atmosfero glasbe, barvne svetlobe, snežnega viharja, melodije govora… Otroke je popeljala v pravljični svet dobrega, zla, dvomov, strahu in srečnega konca.
Za nami so se predstavili še slovaški lutkarji, zato smo morali zamenjati sceni kar hitro, ker se je bilo treba držati napovedanih terminov. Na koncu smo odšli z lutkami med radovedne otroke, da so jih potipali, poskusili animirati in se z njimi slikali za spomin na Grdega račka in Slovenijo.
»Kennedy Cultural Center« stoji ob reki Potomac v Washingtonu in je fascinanten, mogočen, zelo lep največji hram kulture v Ameriki, ki so ga izgradili l. 1971. Je stvaritev znanega arhitekta Edwarda Durrela Stonea in je edinstven »živeč« spomenik, ki nosi ime legendarnega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, ki so ga 1963 umorili v Dallasu. Letno ima več kot tri milijone obiskovalcev in več kot dva milijona gledalcev, ki si lahko ogledajo in obiščejo vsaj dva tisoč kulturnih produkcij in dogodkov in razstav od gledališča, opere, baleta, klasične in moderne glasbe, plesa, likovne in multimedijske vsebine itd… Gosti umetnike iz celega sveta in domovine, saj za kulturo ni meja.
Nastop našega lutkovnega gledališča v tako uglednem svetovno znanem kulturnem centru je vsekakor naš največji uspeh in priznanje našemu 10 letnemu delovanju in delu z otroki in mladino.
Gledalcem iz prestolnice ZDA smo se predstavili tudi v znanem Shakespeare theater , v elitni British International Highschool in zaključili našo turnejo z dvema nastopoma v zelo zanimivem Atlas theater, kot udeleženci Kids Euro festivala 2019 in kot kulturno darilo Republike Slovenije.
Na naši tri tedenski turneji po ZDA od Chicaga do Washingtona smo odigrali kar osem predstav, izvedli lutkovno delavnico in postavili lutkovno-slikarsko razstavo » Lutkart«.
Snemali smo tudi dokumentaren film o kulturnem utripu med našimi rojaki in njihovimi kulturnimi vezmi s Slovenijo, kakor tudi o naši lutkovni poti od Sevnice do Washingtona v sodelovanju z » AVI FILM « iz Ljubljane.
Predstavili smo naše delovanje in lutkovno kulturo Slovenije vsaj tisoč ljudem, navezali nove stike, spoznali kulturno in izobraževalno delovanje naših rojakov in spoznali nove prijatelje s katerimi bomo zagotovo sodelovali tudi v bodoče, saj za kulturo in prijateljstvo ni meja.
Seveda nam ta kulturni podvig zagotovo ne bi uspel brez pomoči slovenskega veleposlaništva v Washingtonu, Urada za Slovence po svetu, Občine Sevnica, sponzorjev, donatorjev in prijateljev, ki so verjeli v naše » Grajsko lutkovno gledališče« in nam pomagali, da je lahko » Grdi raček odletel na kulturno potovanje čez lužo«.
Bernard Pungerčič
KULTURNI UTRINKI MED SLOVENCI V PITTSBURGU
Pittsburg, 23. oktobra 2019
Pozno popoldne smo se v soboto odpeljali proti naslednji postaji naše turneje – Pittsburgh, kjer nas je čakalo v primestnem kraju Strabane srečanje in lutkovna predstava za slovenske rojake, s katerimi smo se takoj »ujeli«, saj smo prišli v poznih urah v njihov kulturni dom na praznovanje Halloweena in ples v maskah ob zvokih dobre stare country glasbe. Kljub odlični atmosferi in gostoljubnosti smo zaradi utrujenosti kmalu odšli v hotel.
Strabane je bil sredi prejšnjega stoletja verjetno najgosteje s Slovenci naseljen kraj, saj jih je bilo več kot 90 %. Tudi danes je verjetno močen kulturni center, kjer negujejo slovensko poreklo z veliko prireditvami, druženji, organizirajo skupinska potovanja v Slovenijo z ogledom lepot domovine njihovih prednikov, izdajajo svoj mesečnik »Prosveta«, v katerem so napovedali in predstavili tudi naše lutkovno gledališče in opis naše turneje po ZDA itd… Bili so zelo veseli našega obiska in nas povabili tudi na Martinovanje v nedeljo popoldne, a se zaradi natrpanega urnika predstav, žal nismo mogli udeležiti tega tradicionalnega slovenskega praznovanja. Vsekakor so se izkazali kot dobri gostitelji in prijatelji. Glavni koordinator našega gostovanja pri njih je bil Kevin Richards, ki nam je tudi organiziral vse, kar smo rabili za uspešno izvedbo in žal kratko bivanje med njimi.
V nedeljo smo postavili tehniko s skupnimi močmi in pripravili vse za predstavo, ki smo jo zaigrali navdušenim gledalcem že ob 14. uri v angleščini, nato pa že tradicionalno prvo in zadnje dejanje ponovili v slovenščini, kar je ganilo predvsem starejše gledalce, med katerimi je verjetno marsikdo po prihodu v ZDA vlogo Grdega račka občutil na lastni koži. Po predstavi smo otrokom pokazali še lutke, se z njimi slikali, nato smo morali na hitro pospravili in odpotovati proti Washingtonu, kjer nas je naslednjega dne že čakal najpomembnejši nastop naše turneje po ZDA – »Kennedy Cultural Center«.
Za gladek in dobro organiziran potek naših nastopov in izvedbe našega zelo zahtevnega kulturnega projekta med Slovenci v ZDA se moramo zahvaliti slovenskemu veleposlaništvu v Washingtonu, ki ga vodi veleposlanik Rep. Slovenije v ZDA g. Stanislav Vidovič, predvsem pa svetovalcu veleposlaništva g. Borutu Žuniču, ki nam je z veliko truda in večmesečno komunikacijo med nami, slovenskimi rojaki in organizatorji » Kids Euro Festivala 2019« pomagal koordinirati našo turnejo in rešiti večino zapletov birokratskega in komunikacijskega značaja.
Bernard Pungerčič
Pozno popoldne smo se v soboto odpeljali proti naslednji postaji naše turneje – Pittsburgh, kjer nas je čakalo v primestnem kraju Strabane srečanje in lutkovna predstava za slovenske rojake, s katerimi smo se takoj »ujeli«, saj smo prišli v poznih urah v njihov kulturni dom na praznovanje Halloweena in ples v maskah ob zvokih dobre stare country glasbe. Kljub odlični atmosferi in gostoljubnosti smo zaradi utrujenosti kmalu odšli v hotel.
Strabane je bil sredi prejšnjega stoletja verjetno najgosteje s Slovenci naseljen kraj, saj jih je bilo več kot 90 %. Tudi danes je verjetno močen kulturni center, kjer negujejo slovensko poreklo z veliko prireditvami, druženji, organizirajo skupinska potovanja v Slovenijo z ogledom lepot domovine njihovih prednikov, izdajajo svoj mesečnik »Prosveta«, v katerem so napovedali in predstavili tudi naše lutkovno gledališče in opis naše turneje po ZDA itd… Bili so zelo veseli našega obiska in nas povabili tudi na Martinovanje v nedeljo popoldne, a se zaradi natrpanega urnika predstav, žal nismo mogli udeležiti tega tradicionalnega slovenskega praznovanja. Vsekakor so se izkazali kot dobri gostitelji in prijatelji. Glavni koordinator našega gostovanja pri njih je bil Kevin Richards, ki nam je tudi organiziral vse, kar smo rabili za uspešno izvedbo in žal kratko bivanje med njimi.
V nedeljo smo postavili tehniko s skupnimi močmi in pripravili vse za predstavo, ki smo jo zaigrali navdušenim gledalcem že ob 14. uri v angleščini, nato pa že tradicionalno prvo in zadnje dejanje ponovili v slovenščini, kar je ganilo predvsem starejše gledalce, med katerimi je verjetno marsikdo po prihodu v ZDA vlogo Grdega račka občutil na lastni koži. Po predstavi smo otrokom pokazali še lutke, se z njimi slikali, nato smo morali na hitro pospravili in odpotovati proti Washingtonu, kjer nas je naslednjega dne že čakal najpomembnejši nastop naše turneje po ZDA – »Kennedy Cultural Center«.
Za gladek in dobro organiziran potek naših nastopov in izvedbe našega zelo zahtevnega kulturnega projekta med Slovenci v ZDA se moramo zahvaliti slovenskemu veleposlaništvu v Washingtonu, ki ga vodi veleposlanik Rep. Slovenije v ZDA g. Stanislav Vidovič, predvsem pa svetovalcu veleposlaništva g. Borutu Žuniču, ki nam je z veliko truda in večmesečno komunikacijo med nami, slovenskimi rojaki in organizatorji » Kids Euro Festivala 2019« pomagal koordinirati našo turnejo in rešiti večino zapletov birokratskega in komunikacijskega značaja.
Bernard Pungerčič
Lutkovno gostovanje GLG Sevnica od Chicaga do Washingtona
Lemont, 19. oktobra 2019
V torek, 15. oktobra 2019, smo poleteli iz Benetk in proti večeru srečno prispeli z vso svojo opremo in lutkami v Chicago, kjer nas je čakal že iz Slovenije rezerviran rent a car 12 sedežni kombi, ki je kljub svoji velikosti komaj zadostoval za 5 člansko ekipo in vso našo prtljago. Najprej smo se morali navaditi na avtomatski menjalnik avta, nato pa na izredno gost in hiter ameriški promet. Dokler nismo vključili GPS, smo naredili nekaj »častnih« krogov po 8 pasovnih in ponoči kar nevarnih avtocestah okoli Chicaga, ki ima okoli 3 milijone prebivalcev v ožjem mestu, skupaj s periferijo pa kar 10 – 11 milijonov. Za naše razmere je vse izredno veliko, zato smo rabili kar nekaj dni, da smo se nekako prilagodili njihovem načinu in navadam.
GPS nas je pripeljal ponoči v Lemont (obrobje Chicaga) v Slovenski Kulturni Center, kjer nas je v » St. Mary's Retreat House« čakalo prenočišče in je tudi naša večdnevna baza pred odhodom proti Clevelandu, Pittsburghu in Washingtonu. Pričakal nas je častni konzul Rep. Slovenije g. Janez Vidmar, ki med ostalim vodi tudi Slovensko hišo za oddih - poslopje s 66 prenočišči, veliko dvorano, kapelo... Tu organizirajo različna srečanja, duhovne vaje, seminarje zdravljenja itd.
Na razpolago smo dobili tudi njihovo hišno delavnico, kjer smo v nekaj dneh naredili novo scenografijo, tehnične adaptacije, rekvizite … , ki smo jih morali zaradi velikosti in izredno dragega letalskega prevoza pustiti doma. Sicer smo se zaradi prijaznosti in pomoči g. Vidmarja s sodelavci kmalu počutili kot doma. Pri pripravi kvalitetne predstave skoraj ni konca različnim problemom, ki se pojavijo na terenu. Nabaviti smo morali, razen nekaj orodja in materiala, tudi barvno mešalno svetlobno tehniko, stroj za sneg itd, da ne bi bili gledalci prikrajšani za čarobno atmosfero vetrovnih in mrzlih zimskih noči, ki jih Grdi raček doživlja na težki poti do svoje prave identitete.
V soboto, 19. oktobra, dopoldne smo končno zaigrali v Slovenskem kulturnem centru v Lemontu prvo lutkovno predstavo otrokom naših rojakov, ki obiskujejo ob sobotah slovensko šolo in se spoznavajo z materinim jezikom svojih prednikov, ki so pred mnogimi leti prispeli v obljubljeno deželo – Ameriko. Andersenova zgodba »Grdega račka« je vedno aktualna, predvsem drugačnih v tujih ali novih okoljih. Verjamemo, da se je ob predstavi večina gledalcev spomnila svojih težkih začetkov v novi in drugačni deželi, kar je potrdil tudi aplavz in čestitke po našem končanem nastopu.
Za naše rojake smo pripravili predstavo v angleškem jeziku, saj njihovi otroci komaj spoznavajo osnove slovenščine in bi težje vsebinsko razumeli in doživeli lutkovno zgodbo o drugačnosti. Seveda smo želeli gledalcem pokazati, kako zveni naša predstava tudi v materinem jeziku, zato smo jim po končani predstavi zaigrali še začetek in konec »Grdega račka« v slovenščini, kar so toplo sprejeli.
Naše lutke so po nato odšle z odra še v dvorano med otroke, da so si jih lahko ogledali od blizu, potipali, se z njimi rokovali, jih poskusili animirati in se z njimi in našimi lutkaricami fotografirali za spomin.
G. Mark Magajne je gledalcem predstavil delovanje našega gledališča, priskrbel ozvočenje za predstavo in tudi sicer zadnji mesec priprav skrbel za našo komunikacijo pri dogovorih in usklajevanjih našega nastopa v Lemontu.
V nedeljo smo se po slovenski maši pogovorili z našimi rojaki o njihovem delovanju, kulturnemu utripu, druženju in skrbi za slovenski jezik, ki ga skušajo ohranjati s slovensko šolo in družabnimi prireditvami, kar je pa zaradi hitrega tempa življenja in pomanjkanja časa, kljub njihovemu trudu in različnim aktivnostim vse težje.
Popoldne smo se odpeljali in si bolj na hitro ogledali Chicago, po katerem nas je popeljala in vodila ga. Urška Magajne, sicer Ljubljančanka, ki si je ustvarila družino v tem ogromnem mestu. Med množico vešstometrskih nebotičnikov, katerih vrhove so zakrivali oblaki in megla, smo se počutili kot Guliver v deželi velikanov, saj so te megastavbe v naravi videti še veliko večje kot na slikah ali v filmih. Res fascinanten pogled proti nebu, ki je skoraj zakrito z železobetonsko arhitekturo tega svetovno znanega velemesta, ki leži ob obali Michiganskega jezera, ki je malo manjše od Jadranskega morja. Seveda je ob prometnih konicah in nasploh to pravo mravljišče ljudi, avtov, kamionov…
Prilagamo še nekaj fotoutrinkov prvih dni naše turneje po ZDA.
Bernard Pungerčič
V torek, 15. oktobra 2019, smo poleteli iz Benetk in proti večeru srečno prispeli z vso svojo opremo in lutkami v Chicago, kjer nas je čakal že iz Slovenije rezerviran rent a car 12 sedežni kombi, ki je kljub svoji velikosti komaj zadostoval za 5 člansko ekipo in vso našo prtljago. Najprej smo se morali navaditi na avtomatski menjalnik avta, nato pa na izredno gost in hiter ameriški promet. Dokler nismo vključili GPS, smo naredili nekaj »častnih« krogov po 8 pasovnih in ponoči kar nevarnih avtocestah okoli Chicaga, ki ima okoli 3 milijone prebivalcev v ožjem mestu, skupaj s periferijo pa kar 10 – 11 milijonov. Za naše razmere je vse izredno veliko, zato smo rabili kar nekaj dni, da smo se nekako prilagodili njihovem načinu in navadam.
GPS nas je pripeljal ponoči v Lemont (obrobje Chicaga) v Slovenski Kulturni Center, kjer nas je v » St. Mary's Retreat House« čakalo prenočišče in je tudi naša večdnevna baza pred odhodom proti Clevelandu, Pittsburghu in Washingtonu. Pričakal nas je častni konzul Rep. Slovenije g. Janez Vidmar, ki med ostalim vodi tudi Slovensko hišo za oddih - poslopje s 66 prenočišči, veliko dvorano, kapelo... Tu organizirajo različna srečanja, duhovne vaje, seminarje zdravljenja itd.
Na razpolago smo dobili tudi njihovo hišno delavnico, kjer smo v nekaj dneh naredili novo scenografijo, tehnične adaptacije, rekvizite … , ki smo jih morali zaradi velikosti in izredno dragega letalskega prevoza pustiti doma. Sicer smo se zaradi prijaznosti in pomoči g. Vidmarja s sodelavci kmalu počutili kot doma. Pri pripravi kvalitetne predstave skoraj ni konca različnim problemom, ki se pojavijo na terenu. Nabaviti smo morali, razen nekaj orodja in materiala, tudi barvno mešalno svetlobno tehniko, stroj za sneg itd, da ne bi bili gledalci prikrajšani za čarobno atmosfero vetrovnih in mrzlih zimskih noči, ki jih Grdi raček doživlja na težki poti do svoje prave identitete.
V soboto, 19. oktobra, dopoldne smo končno zaigrali v Slovenskem kulturnem centru v Lemontu prvo lutkovno predstavo otrokom naših rojakov, ki obiskujejo ob sobotah slovensko šolo in se spoznavajo z materinim jezikom svojih prednikov, ki so pred mnogimi leti prispeli v obljubljeno deželo – Ameriko. Andersenova zgodba »Grdega račka« je vedno aktualna, predvsem drugačnih v tujih ali novih okoljih. Verjamemo, da se je ob predstavi večina gledalcev spomnila svojih težkih začetkov v novi in drugačni deželi, kar je potrdil tudi aplavz in čestitke po našem končanem nastopu.
Za naše rojake smo pripravili predstavo v angleškem jeziku, saj njihovi otroci komaj spoznavajo osnove slovenščine in bi težje vsebinsko razumeli in doživeli lutkovno zgodbo o drugačnosti. Seveda smo želeli gledalcem pokazati, kako zveni naša predstava tudi v materinem jeziku, zato smo jim po končani predstavi zaigrali še začetek in konec »Grdega račka« v slovenščini, kar so toplo sprejeli.
Naše lutke so po nato odšle z odra še v dvorano med otroke, da so si jih lahko ogledali od blizu, potipali, se z njimi rokovali, jih poskusili animirati in se z njimi in našimi lutkaricami fotografirali za spomin.
G. Mark Magajne je gledalcem predstavil delovanje našega gledališča, priskrbel ozvočenje za predstavo in tudi sicer zadnji mesec priprav skrbel za našo komunikacijo pri dogovorih in usklajevanjih našega nastopa v Lemontu.
V nedeljo smo se po slovenski maši pogovorili z našimi rojaki o njihovem delovanju, kulturnemu utripu, druženju in skrbi za slovenski jezik, ki ga skušajo ohranjati s slovensko šolo in družabnimi prireditvami, kar je pa zaradi hitrega tempa življenja in pomanjkanja časa, kljub njihovemu trudu in različnim aktivnostim vse težje.
Popoldne smo se odpeljali in si bolj na hitro ogledali Chicago, po katerem nas je popeljala in vodila ga. Urška Magajne, sicer Ljubljančanka, ki si je ustvarila družino v tem ogromnem mestu. Med množico vešstometrskih nebotičnikov, katerih vrhove so zakrivali oblaki in megla, smo se počutili kot Guliver v deželi velikanov, saj so te megastavbe v naravi videti še veliko večje kot na slikah ali v filmih. Res fascinanten pogled proti nebu, ki je skoraj zakrito z železobetonsko arhitekturo tega svetovno znanega velemesta, ki leži ob obali Michiganskega jezera, ki je malo manjše od Jadranskega morja. Seveda je ob prometnih konicah in nasploh to pravo mravljišče ljudi, avtov, kamionov…
Prilagamo še nekaj fotoutrinkov prvih dni naše turneje po ZDA.
Bernard Pungerčič
FESTIVAL » KRUHA IN IGER « NA GRADU SEVNICA ŽE 8. LETO
V torek, 28.maja 2019, je tradicionalni lutkovno – gledališki festival »Kruha in iger« že 8. razveseljeval otroke in njihove starše. Star latinski rek socialnega miru rimskega imperija, je na sevniškem gradu pred osmimi leti pognal korenine s sodelovanjem Pekarne » Kruhek« ( Kruha) in zavoda »Grajsko lutkovno gledališča Sevnica«( Iger).
Z leti je prerasel v tradicionalni festival otroških lutkovnih in gledaliških predstav, kjer se vsako leto predstavijo najuspešnejše skupine osnovnih šol občine Sevnica. Letos je bila prireditev uvrščena celo v program » Sevniško poletje «, kar priča o rasti njene kvalitete in popularnosti.
Veseli nas, da je lutkovno gledališka kultura in dejavnost na osnovnih šolah v porastu in kreativno prisotna med našimi učenci in mladino, katerih nekatere predstave se skoraj vsako leto uvrščajo na finalno republiško tekmovanje slovenskega ljubiteljskega lutkarstva v organizaciji JSKD.
Kljub deževnemu vremenu se je grajska dvorana Alberta Felicijana dodobra napolnila z gledalci.
OŠ Tržišče in njihova lutkovna skupina »Pikapolonica« nam je zaigrala lutkovno predstavo »Najmanjša sovica«, v kateri so mladi lutkarji igrivo in domiselno prikazali sovjo družino in njihovo skupno skrb za najmlajšega mladička, ki se z njihovo pomočjo končno nauči letati… Za napetost in dramatičnost je poskrbela glasbena spremljava violinčela igrana v živo kot del predstave, v kateri so nastopali učenci različnih starosti. Kot prava družina…
Na OŠ Krmelj deluje lutkovna skupina » Knapec«, ki se je tokrat predstavila s senčnim gledališčem in nam zaigrala predstavo » Moj dežnik je lahko balon«. Kombinacija projekcijskih efektov je pri znani zgodbi še bolj poudarila atmosfero, magičnost svetlobe, barv in teme v teatru senc.
OŠ Blanca je nastopila z gledališko skupino » Zabavljači « v kombinaciji s šolskim orkestrom, ki so nam dramsko-lutkovno in instrumentalno zaigrali predstavo » Peter in volk«. Sam skladatelj Sergej Prokofijev, ki je tudi avtor glasbene pravljice, je v uvodnem delu gledalce seznanil z glasbeno interpretacijo glavnih likov, ki so nas z bogato klasično glasbo in doživeto igro številnega gledališkega ansambla in orkestra popeljali v svet mednarodno znane pravljice…
Da so odmori med predstavami hitreje minili, je v grajskem stolpu vabila »Mizica, pogrni se !«, s »Kruhkovimi« dobrotami, ob zaključku festivala pa so se obiskovalci že tradicionalno sladkali z veliiiko čokoladno torto…
Kulturna prireditev, ki jo podpirata tudi Občina in KŠTM Sevnica, bi lahko imenovali tudi »Otroci – otrokom«, ali »Mladi - mladim«, saj so mladi lutkarji vrstniki navdušene publike. Upamo, da bo vsako leto več dobrih lutkovnih skupin in radovednih ukaželjnih gledalcev, ki bodo uživali v lutkovnih predstavah iz domačih logov.
Bernard Pungerčič (GLG)
Foto Lea Pungerčič
Z leti je prerasel v tradicionalni festival otroških lutkovnih in gledaliških predstav, kjer se vsako leto predstavijo najuspešnejše skupine osnovnih šol občine Sevnica. Letos je bila prireditev uvrščena celo v program » Sevniško poletje «, kar priča o rasti njene kvalitete in popularnosti.
Veseli nas, da je lutkovno gledališka kultura in dejavnost na osnovnih šolah v porastu in kreativno prisotna med našimi učenci in mladino, katerih nekatere predstave se skoraj vsako leto uvrščajo na finalno republiško tekmovanje slovenskega ljubiteljskega lutkarstva v organizaciji JSKD.
Kljub deževnemu vremenu se je grajska dvorana Alberta Felicijana dodobra napolnila z gledalci.
OŠ Tržišče in njihova lutkovna skupina »Pikapolonica« nam je zaigrala lutkovno predstavo »Najmanjša sovica«, v kateri so mladi lutkarji igrivo in domiselno prikazali sovjo družino in njihovo skupno skrb za najmlajšega mladička, ki se z njihovo pomočjo končno nauči letati… Za napetost in dramatičnost je poskrbela glasbena spremljava violinčela igrana v živo kot del predstave, v kateri so nastopali učenci različnih starosti. Kot prava družina…
Na OŠ Krmelj deluje lutkovna skupina » Knapec«, ki se je tokrat predstavila s senčnim gledališčem in nam zaigrala predstavo » Moj dežnik je lahko balon«. Kombinacija projekcijskih efektov je pri znani zgodbi še bolj poudarila atmosfero, magičnost svetlobe, barv in teme v teatru senc.
OŠ Blanca je nastopila z gledališko skupino » Zabavljači « v kombinaciji s šolskim orkestrom, ki so nam dramsko-lutkovno in instrumentalno zaigrali predstavo » Peter in volk«. Sam skladatelj Sergej Prokofijev, ki je tudi avtor glasbene pravljice, je v uvodnem delu gledalce seznanil z glasbeno interpretacijo glavnih likov, ki so nas z bogato klasično glasbo in doživeto igro številnega gledališkega ansambla in orkestra popeljali v svet mednarodno znane pravljice…
Da so odmori med predstavami hitreje minili, je v grajskem stolpu vabila »Mizica, pogrni se !«, s »Kruhkovimi« dobrotami, ob zaključku festivala pa so se obiskovalci že tradicionalno sladkali z veliiiko čokoladno torto…
Kulturna prireditev, ki jo podpirata tudi Občina in KŠTM Sevnica, bi lahko imenovali tudi »Otroci – otrokom«, ali »Mladi - mladim«, saj so mladi lutkarji vrstniki navdušene publike. Upamo, da bo vsako leto več dobrih lutkovnih skupin in radovednih ukaželjnih gledalcev, ki bodo uživali v lutkovnih predstavah iz domačih logov.
Bernard Pungerčič (GLG)
Foto Lea Pungerčič
GRAJSKO LUTKOVNO GLEDALIŠČE SEVNICA NA SLOVESNOSTI OB 100-LETNICI
ČEŠKE IN SLOVAŠKE DRŽAVNOSTI IN ČEŠKEM DRŽAVNEM PRAZNIKU
Sevnica, 22. 10. 2018
Na povabilo veleposlanice Republike Češke v Sloveniji, ge. Vere Zemanove in veleposlanice Republike Slovaške, ge. Eve Ponomarenkove, smo se lutkarji »GLG Sevnica« udeležili slovesnosti ob državnem prazniku Republike Češke in 100-letnici državnosti Republike Češke in Slovaške.
Državne himne Slovenije, Češke in Slovaške so slovesno zadonele v dvorani Hotela Union v Ljubljani, kjer sta veleposlanici Republike Češke in Republike Slovaške orisali stoletno zgodovino njunih držav po razpadu Avstro-Ogrske monarhije, ki sta več kot pol stoletja hodile po skupni poti svoji državni samostojnosti in osamosvojitvi naproti .
Udeleženci proslave smo uživali v vrhunskem koncertu slovaškega godalnega kvarteta » LenART Quartet « , ki nas je popeljal v svet klasične glasbe obeh držav s skladbami Zeljenke, Poprockya in Dvor'aka.
Med povabljenci iz sveta diplomacije in gospodarstva smo srečali in poklepetali tudi z diplomatom in pisateljem g. Francem Mikšo s soprogo Amalijo, ki smo ga spoznali pred leti na našem lutkovnem gostovanju v Švici, kjer je bil veleposlanik Republike Slovenije.
Že nekajletna udeležba »Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica« na praznovanjih češkega državnega praznika je plod našega že tradicionalnega sodelovanja z marionetnimi lutkovnimi gledališči iz Prage, ki s svojimi predstavami popestrijo vsakoletno že mednarodno praznovanje »Svetovnega dneva lutk« na Gradu Sevnica.
Polni zgodovinsko-kulturnih vtisov smo se poslovili od gostiteljic proslave, ki je ponovno potrdila naš rek, da »Za kulturo in prijateljstvo ni meja«.
Zavod GLG Sevnica
Bernard Pungerčič
Foto: Nevenka Flajs
Na povabilo veleposlanice Republike Češke v Sloveniji, ge. Vere Zemanove in veleposlanice Republike Slovaške, ge. Eve Ponomarenkove, smo se lutkarji »GLG Sevnica« udeležili slovesnosti ob državnem prazniku Republike Češke in 100-letnici državnosti Republike Češke in Slovaške.
Državne himne Slovenije, Češke in Slovaške so slovesno zadonele v dvorani Hotela Union v Ljubljani, kjer sta veleposlanici Republike Češke in Republike Slovaške orisali stoletno zgodovino njunih držav po razpadu Avstro-Ogrske monarhije, ki sta več kot pol stoletja hodile po skupni poti svoji državni samostojnosti in osamosvojitvi naproti .
Udeleženci proslave smo uživali v vrhunskem koncertu slovaškega godalnega kvarteta » LenART Quartet « , ki nas je popeljal v svet klasične glasbe obeh držav s skladbami Zeljenke, Poprockya in Dvor'aka.
Med povabljenci iz sveta diplomacije in gospodarstva smo srečali in poklepetali tudi z diplomatom in pisateljem g. Francem Mikšo s soprogo Amalijo, ki smo ga spoznali pred leti na našem lutkovnem gostovanju v Švici, kjer je bil veleposlanik Republike Slovenije.
Že nekajletna udeležba »Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica« na praznovanjih češkega državnega praznika je plod našega že tradicionalnega sodelovanja z marionetnimi lutkovnimi gledališči iz Prage, ki s svojimi predstavami popestrijo vsakoletno že mednarodno praznovanje »Svetovnega dneva lutk« na Gradu Sevnica.
Polni zgodovinsko-kulturnih vtisov smo se poslovili od gostiteljic proslave, ki je ponovno potrdila naš rek, da »Za kulturo in prijateljstvo ni meja«.
Zavod GLG Sevnica
Bernard Pungerčič
Foto: Nevenka Flajs
6. LUTKOVNO - SLIKARSKA KOLONIJA "LUTKART 2018" GOSTILA MLADE UMETNIKE NA GRADU SEVNICA
V tednu otroka smo že 6. leto zapored povabili na naš Grad Sevnica likovno nadarjene učence iz slovenskih osnovnih šol na lutkovno-slikarsko kolonijo "LUTKART 2018".
Kot že sama tradicija veleva, smo jim razkazali naš grad, predvsem pa lutkovni salon kralja Lutkana, kjer so se jim predstavile vse vrste lutk od naprstne do telesne v človeški velikosti, s svojimi specifičnimi možnostmi izražanja in animacije, ki jih je strokovno animirala in vodila lutkarica našega gledališča.
Udeleženci srečanja so si z zanimanjem ogledali razstavo lanske kolonije " LUTKART 2017 ", ki se nahaja v grajskih prostorih GLG.
Izbor slik kolonije " LUTKART 2016 " trenutno gostuje kot potujoča likovna razstava na šolah udeleženkah po Sloveniji.
Letos smo člani GLG zaigrali mladim likovnikom našo avtorsko lutkovno predstavo " (NE)ZGODE V PROMETU ", ki vzgojno prikaže prvošolčkovo pot v šolo prvega šolskega dne, ki je polna nevarnosti, strahu, učenja prometnih predpisov, zapeljevanja na kriva pota, zamujanja, a se na koncu vse srečno konča, ko se naenkrat pojavi nov lik - Policist Superblisk.
Temperamenta predstava polna songov, glasbe in zapletov je vplivala na likovno ustvarjanje mladih umetnikov, ki so veliko del vsebinsko posvetili sporočilnosti ogledane lutkovne predstave. Ustvarjanje je trajalo celo dopoldne in veliko različnih materialov je pisana slika postalo...
Za harmonijo telesa in duha je skrbela "Mizica, pogrni se !". Po zaključku ustvarjanja smo postregli mlade slokarje in mentorje z grajskim kosilom, ki ga je med spoznavanjem, druženjem in kramljanjem zasladil odličen sevniški jabolčni zavitek. Sledilo je spominsko fotografiranje in podelitev priznanj udeležencem kolonije "LUTKART 2018".
Ustvarjena likovna dela so vsako leto bolj izvirna, drzna in reflektirajo ogledano lutkovno predstavo, mistični grajski ambient, srečanje z lutkami na štiri oči ...
Seveda si je ustvarjanje v Stari grajski galeriji ogledal sam baron Moscon, ki je tudi pokramljal z otroki in se z njimi fotografiral za spomin na letošnji lutkovno slikarski kulturni dogodek.
Zahvaljujemo se vsem donatorjem, podpornikom, prijateljem, kolegom in prostovoljcem, ki so vsak na svoj način prispevali k uspešni izvedbi tega lepega kulturnega grajskega dogodka. Najbolj pa seveda mladim umetnikom in njihovim mentorjem, ki s svojimi likovnimi deli širijo med ljudi tudi idejo in meje lutkarstva.
Vabilo velja že za drugo leto vsem ustvarjanja željnim, ki bi radi pustili trajen pečat na pestri ustvarjalni poti našega Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica.
Utrinke z dogodka si oglejte v spodnji fotoreportaži.
Za GLG
Bernard Pungerčič
Kot že sama tradicija veleva, smo jim razkazali naš grad, predvsem pa lutkovni salon kralja Lutkana, kjer so se jim predstavile vse vrste lutk od naprstne do telesne v človeški velikosti, s svojimi specifičnimi možnostmi izražanja in animacije, ki jih je strokovno animirala in vodila lutkarica našega gledališča.
Udeleženci srečanja so si z zanimanjem ogledali razstavo lanske kolonije " LUTKART 2017 ", ki se nahaja v grajskih prostorih GLG.
Izbor slik kolonije " LUTKART 2016 " trenutno gostuje kot potujoča likovna razstava na šolah udeleženkah po Sloveniji.
Letos smo člani GLG zaigrali mladim likovnikom našo avtorsko lutkovno predstavo " (NE)ZGODE V PROMETU ", ki vzgojno prikaže prvošolčkovo pot v šolo prvega šolskega dne, ki je polna nevarnosti, strahu, učenja prometnih predpisov, zapeljevanja na kriva pota, zamujanja, a se na koncu vse srečno konča, ko se naenkrat pojavi nov lik - Policist Superblisk.
Temperamenta predstava polna songov, glasbe in zapletov je vplivala na likovno ustvarjanje mladih umetnikov, ki so veliko del vsebinsko posvetili sporočilnosti ogledane lutkovne predstave. Ustvarjanje je trajalo celo dopoldne in veliko različnih materialov je pisana slika postalo...
Za harmonijo telesa in duha je skrbela "Mizica, pogrni se !". Po zaključku ustvarjanja smo postregli mlade slokarje in mentorje z grajskim kosilom, ki ga je med spoznavanjem, druženjem in kramljanjem zasladil odličen sevniški jabolčni zavitek. Sledilo je spominsko fotografiranje in podelitev priznanj udeležencem kolonije "LUTKART 2018".
Ustvarjena likovna dela so vsako leto bolj izvirna, drzna in reflektirajo ogledano lutkovno predstavo, mistični grajski ambient, srečanje z lutkami na štiri oči ...
Seveda si je ustvarjanje v Stari grajski galeriji ogledal sam baron Moscon, ki je tudi pokramljal z otroki in se z njimi fotografiral za spomin na letošnji lutkovno slikarski kulturni dogodek.
Zahvaljujemo se vsem donatorjem, podpornikom, prijateljem, kolegom in prostovoljcem, ki so vsak na svoj način prispevali k uspešni izvedbi tega lepega kulturnega grajskega dogodka. Najbolj pa seveda mladim umetnikom in njihovim mentorjem, ki s svojimi likovnimi deli širijo med ljudi tudi idejo in meje lutkarstva.
Vabilo velja že za drugo leto vsem ustvarjanja željnim, ki bi radi pustili trajen pečat na pestri ustvarjalni poti našega Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica.
Utrinke z dogodka si oglejte v spodnji fotoreportaži.
Za GLG
Bernard Pungerčič
Svetovni dan lutk 2018
Sevnica, 24. 3. 2018
21. marca, na svetovni dan lutk, je minilo natanko 8 let, odkar so vsebino Gradu Sevnica še dodatno obogatile številčne in raznolike lutke – velike in majhne, naprstne in ročne, javajke, marionete, od telesnih do lutk človeške velikosti. Takrat je bil ustanovljen zasebni Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica, ki je s posluhom Občine Sevnica in KŠTM Sevnica dobil prostore in začel delovati v prostorih sevniškega bisera, Gradu Sevnica.
Za kakovostno ustvarjalno pot od pričetka delovanja gledališča skrbi Snježana Pungerčič, strokovni in umetniški vodja, ki je svoje lutkarske in gledališke izkušnje pridobivala kot igralka v Mestnem lutkovnem gledališču Rijeka. Lutke in scenografijo izdeluje Bernard Pungerčič, pri tem pa sodeluje pa tudi likovna pedagoginja Nena Bedek. V stalni zasedbi gledališča igrajo Snježana Pungerčič, Marjana Štojs, Tanja Nemec in Brigita Bedek, zelo pomembna pa je tudi pomoč in podpora drugih sodelavcev, prostovoljcev in ljubiteljev lutkarstva.
Leta uspešnega ustvarjanja so številnim gledalcem pripravila raznolike lutkovne predstave, v programu gledališča pa so tudi organizacija lutkovnih delavnic, pomoč pri ustanavljanju novih lutkovnih skupin, lutkovno izobraževanje otrok, mladine in odraslih – predvsem v posavski regiji, po Sloveniji in v tujini. Z izdelavo lutk, režijo in scenografijo svetuje in pomaga tudi drugim lutkovnim skupinam. Producira avtorske lutkovne predstave, s katerimi oživlja grajske zgodbe, ter aktualne in pretekle sevniške lokalne posebnosti, kot na primer sevniško voščenko, da jih najmlajši ne bi pozabili.
Pestro je tudi v letu 2018. Prvi večji dogodek se je odvil to soboto, 24. marca 2018, ko sta Grajsko lutkovno gledališče Sevnica in KŠTM Sevnica pripravila 9. praznovanje Svetovnega dneva lutk na Gradu Sevnica.
Dogajanje se je pričelo ob 15.30 uri z otvoritveno slovesnostjo v grajskem atriju in branjem svečane poslanice Svetovne lutkovne organizacije Unima, ki jo je prebrala likovna pedagoginja in umetnica Nena Bedek. V uvodnem programu, ki ga je povezoval Ciril Dolinšek, so otroke in njihove starše nagovorili baron Moscon, minister za kulturo v deželi lutk, g. Bererad, župan Občine Sevnica g. Srečko Ocvirk ter Nj.E. ga. Věra Zemanová, veleposlanica Republike Češke v Sloveniji. Sledile so tri lutkovno-igrane predstave: »Zakaj sem Ajček?» v izvedbi Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica, »Zmajevo blago« (Zmajev zaklad) v izvedbi LOCULATORI - Srednjevjekovno lutkarsko kazalište z dvora Veliki Tabor iz Hrvaške, »RUSALKA« ( operna pravljica z glasbo istoimenske opere Antonina Dvoraka) v izvedbi CASPAR - Sokol’s Czech Marionettes Theatre iz Prage na Češkem.
V programu so bile še lutkovne delavnice za otroke, pogostitev sevniške Pekarne Kruhek »Mizica, pogrni se!«, animacije različnih tipov lutk in razstava likovnih del 5. lutkovno–slikarske kolonije Lutkart 2017.
Da bi lutke in lutkarstvo čim bolj približali otrokom in mladini, bo GLG Sevnica letos že šesto leto zapored organiziral lutkovno–slikarsko kolonijo Lutkart 2018, ki se vsako jesen ob Tednu otroka dogaja na Gradu Sevnica. Na njej sodelujejo otroci slovenskih osnovnih šol, ustvarjena likovna dela pa v obliki potujoče likovne razstave gostujejo na sodelujočih šolah.
GLG Sevnica sicer na gradu in drugod ponuja ter izvaja lutkovne predstave (Trije prašički, Janko in Metka, Grdi raček, Cesarsko jabolko, Zajček Ajček, (Ne)Zgode v prometu), lutkovne animacije, mentorstva…, (ponudba z opisom predstav je na www.grad-sevnica.com), poleti pa redno nastopajo na hrvaških otokih, gostovali so v Avstriji, Švici, na Madžarskem…
Za delovanje GLG Sevnica in izvedbo srečanja zahvala tudi vsem pokroviteljem in podpornikom.
9. praznovanje Svetovnega dneva lutk na Gradu Sevnica je uspelo – fotografije z dogodka so spodaj.
Z lepimi pozdravi,
Zavod GLG Sevnica,
Bernard Pungerčič, direktor
KŠTM Sevnica
Mojca Pernovšek, direktorica
Za kakovostno ustvarjalno pot od pričetka delovanja gledališča skrbi Snježana Pungerčič, strokovni in umetniški vodja, ki je svoje lutkarske in gledališke izkušnje pridobivala kot igralka v Mestnem lutkovnem gledališču Rijeka. Lutke in scenografijo izdeluje Bernard Pungerčič, pri tem pa sodeluje pa tudi likovna pedagoginja Nena Bedek. V stalni zasedbi gledališča igrajo Snježana Pungerčič, Marjana Štojs, Tanja Nemec in Brigita Bedek, zelo pomembna pa je tudi pomoč in podpora drugih sodelavcev, prostovoljcev in ljubiteljev lutkarstva.
Leta uspešnega ustvarjanja so številnim gledalcem pripravila raznolike lutkovne predstave, v programu gledališča pa so tudi organizacija lutkovnih delavnic, pomoč pri ustanavljanju novih lutkovnih skupin, lutkovno izobraževanje otrok, mladine in odraslih – predvsem v posavski regiji, po Sloveniji in v tujini. Z izdelavo lutk, režijo in scenografijo svetuje in pomaga tudi drugim lutkovnim skupinam. Producira avtorske lutkovne predstave, s katerimi oživlja grajske zgodbe, ter aktualne in pretekle sevniške lokalne posebnosti, kot na primer sevniško voščenko, da jih najmlajši ne bi pozabili.
Pestro je tudi v letu 2018. Prvi večji dogodek se je odvil to soboto, 24. marca 2018, ko sta Grajsko lutkovno gledališče Sevnica in KŠTM Sevnica pripravila 9. praznovanje Svetovnega dneva lutk na Gradu Sevnica.
Dogajanje se je pričelo ob 15.30 uri z otvoritveno slovesnostjo v grajskem atriju in branjem svečane poslanice Svetovne lutkovne organizacije Unima, ki jo je prebrala likovna pedagoginja in umetnica Nena Bedek. V uvodnem programu, ki ga je povezoval Ciril Dolinšek, so otroke in njihove starše nagovorili baron Moscon, minister za kulturo v deželi lutk, g. Bererad, župan Občine Sevnica g. Srečko Ocvirk ter Nj.E. ga. Věra Zemanová, veleposlanica Republike Češke v Sloveniji. Sledile so tri lutkovno-igrane predstave: »Zakaj sem Ajček?» v izvedbi Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica, »Zmajevo blago« (Zmajev zaklad) v izvedbi LOCULATORI - Srednjevjekovno lutkarsko kazalište z dvora Veliki Tabor iz Hrvaške, »RUSALKA« ( operna pravljica z glasbo istoimenske opere Antonina Dvoraka) v izvedbi CASPAR - Sokol’s Czech Marionettes Theatre iz Prage na Češkem.
V programu so bile še lutkovne delavnice za otroke, pogostitev sevniške Pekarne Kruhek »Mizica, pogrni se!«, animacije različnih tipov lutk in razstava likovnih del 5. lutkovno–slikarske kolonije Lutkart 2017.
Da bi lutke in lutkarstvo čim bolj približali otrokom in mladini, bo GLG Sevnica letos že šesto leto zapored organiziral lutkovno–slikarsko kolonijo Lutkart 2018, ki se vsako jesen ob Tednu otroka dogaja na Gradu Sevnica. Na njej sodelujejo otroci slovenskih osnovnih šol, ustvarjena likovna dela pa v obliki potujoče likovne razstave gostujejo na sodelujočih šolah.
GLG Sevnica sicer na gradu in drugod ponuja ter izvaja lutkovne predstave (Trije prašički, Janko in Metka, Grdi raček, Cesarsko jabolko, Zajček Ajček, (Ne)Zgode v prometu), lutkovne animacije, mentorstva…, (ponudba z opisom predstav je na www.grad-sevnica.com), poleti pa redno nastopajo na hrvaških otokih, gostovali so v Avstriji, Švici, na Madžarskem…
Za delovanje GLG Sevnica in izvedbo srečanja zahvala tudi vsem pokroviteljem in podpornikom.
9. praznovanje Svetovnega dneva lutk na Gradu Sevnica je uspelo – fotografije z dogodka so spodaj.
Z lepimi pozdravi,
Zavod GLG Sevnica,
Bernard Pungerčič, direktor
KŠTM Sevnica
Mojca Pernovšek, direktorica
Grajsko lutkovno gledališče Sevnica gostovalo na Madžarskem
Sevnica, 30. 1. 2018
Sevniški lutkarji smo začeli novo lutkarsko leto pri Porabskih Slovencih na Madžarskem. Tam smo nastopali s svojo lutkovno predstavo Grdi raček H. C. Andersena. Predstavo smo zaigrali v slovenščini otrokom naših rojakov v Števancih in Seniku v Porabju, kjer imajo slovenske dvojezične osnovne šole.
Zgodba grdega račka govori o drugačnosti in nerazumevanju različnih manjšin v večinskem okolju. Zato je treba vztrajati na svoji poti in verjeti vase, v svoj jaz, se učiti in boriti, dokler ne prideš kljub veliko težji poti do cilja, kjer ti bo končno posijalo sonce – tvoje lastno sonce …
Otroci so se vživeli in uživali v lutkovni predstavi, čeprav verjetno niso razumeli vseh slovenskih besed. Grdi raček je namreč lutkovna predstava, ki s svojo močno nebesedno komunikacijo, ozračjem in dobro animacijo pove in izrazi vse bistvo Andersenove pravljice o konfliktni problematiki človeških odnosov med našimi in vašimi, velikimi in malimi, belimi in črnimi, bogatimi in revnimi … Vedno aktualno, kot so bile in so razlike med ljudmi čedalje večje … Grdi raček je tudi lutkovna predstava, s katero smo zelo uspešni na večini mednarodnih gledaliških festivalov v tujini, čeprav jo igramo v slovenščini.
Vabilu Mance Perko, generalne sekretarke Bralne značke Slovenije, kot organizatorju tega srečanja se je odzvala tudi znana slovenska pisateljica in kulturna delavka v SV Sloveniji, Karolina Kolmanič. Otrokom je govorila o pomembnosti branja, lepotah pisane besede in znanja maternega jezika – slovenščine.
Našega srečanja se je udeležila tudi svetovalka za dvojezično šolstvo Valerija Perger in nas v prijetnem pogovoru seznanila s problematiko in življenjem Porabskih Slovencev.
Polni novih in zanimivih vtisov o življenju naših rojakov na Madžarskem smo se v prijateljskem vzdušju poslovili od naših novih znancev in gostiteljev, z obljubo, da se kmalu spet vidimo. Seveda smo jih povabili v Posavje, našo lepo dolino gradov, uspešnih vinskih zgodb, tradicionalnih salam, posavskih dobrot, prijaznih ljudi … in seveda v Sevnico, rojstno mesto prve dame ZDA, naše Melanije.
Bernard Pungerčič
Foto: Nevenka Flajs
Sevniški lutkarji smo začeli novo lutkarsko leto pri Porabskih Slovencih na Madžarskem. Tam smo nastopali s svojo lutkovno predstavo Grdi raček H. C. Andersena. Predstavo smo zaigrali v slovenščini otrokom naših rojakov v Števancih in Seniku v Porabju, kjer imajo slovenske dvojezične osnovne šole.
Zgodba grdega račka govori o drugačnosti in nerazumevanju različnih manjšin v večinskem okolju. Zato je treba vztrajati na svoji poti in verjeti vase, v svoj jaz, se učiti in boriti, dokler ne prideš kljub veliko težji poti do cilja, kjer ti bo končno posijalo sonce – tvoje lastno sonce …
Otroci so se vživeli in uživali v lutkovni predstavi, čeprav verjetno niso razumeli vseh slovenskih besed. Grdi raček je namreč lutkovna predstava, ki s svojo močno nebesedno komunikacijo, ozračjem in dobro animacijo pove in izrazi vse bistvo Andersenove pravljice o konfliktni problematiki človeških odnosov med našimi in vašimi, velikimi in malimi, belimi in črnimi, bogatimi in revnimi … Vedno aktualno, kot so bile in so razlike med ljudmi čedalje večje … Grdi raček je tudi lutkovna predstava, s katero smo zelo uspešni na večini mednarodnih gledaliških festivalov v tujini, čeprav jo igramo v slovenščini.
Vabilu Mance Perko, generalne sekretarke Bralne značke Slovenije, kot organizatorju tega srečanja se je odzvala tudi znana slovenska pisateljica in kulturna delavka v SV Sloveniji, Karolina Kolmanič. Otrokom je govorila o pomembnosti branja, lepotah pisane besede in znanja maternega jezika – slovenščine.
Našega srečanja se je udeležila tudi svetovalka za dvojezično šolstvo Valerija Perger in nas v prijetnem pogovoru seznanila s problematiko in življenjem Porabskih Slovencev.
Polni novih in zanimivih vtisov o življenju naših rojakov na Madžarskem smo se v prijateljskem vzdušju poslovili od naših novih znancev in gostiteljev, z obljubo, da se kmalu spet vidimo. Seveda smo jih povabili v Posavje, našo lepo dolino gradov, uspešnih vinskih zgodb, tradicionalnih salam, posavskih dobrot, prijaznih ljudi … in seveda v Sevnico, rojstno mesto prve dame ZDA, naše Melanije.
Bernard Pungerčič
Foto: Nevenka Flajs
" LUTKART 2017 " ŽE PETIČ GOSTIL MLADE UMETNIKE NA GRADU SEVNICA
V petek, 6. oktobra 2017, v tednu otroka, je Zavod "Grajsko lutkovno gledališče Sevnica" v sodelovanju s KŠTM Sevnica in Občino Sevnica organiziral že peto slikarsko - lutkovno kolonijo "LUTKART 2017" na gradu Sevnica.
Ustvarjali so učenci sedmih posavskih osnovnih šol iz in celo iz Polhovega Gradca.
Med povabljenimi so bile tudi slovenske šole na avstrijskem Koroškem in Tržaškem, ki se pa žal zaradi razdalje in drugih obveznosti niso mogle udeležiti tega zanimivega likovno - kulturnega dogodka.
Dež, ki je škropil na grajski atrij, ni uspel razmočiti dobre volje in barvite kreativne energije mladih likovnih ustvarjalcev, ki so prišli na Grad Sevnica, kjer že osmo leto deluje tudi " Grajsko lutkovno gledališče Sevnica".
Udeležence smo popeljali na ogled gradu in lutkovnega gledališča, kjer so si razen lutk ogledali tudi likovne stvaritve lanskega " LUTKARTA 2016 ".
Za lutkovno atmosfero je poskrbela naša nova predstava "Zakaj sem Ajček", v kateri nastopa 12 različnih tipov lutk od naprstne do telesne v človeški velikosti, seveda vsaka s svojo različno animacijsko tehniko.
Zaradi slabega vremena so otroci ustvarjali v prostorih Moškonove in Stare galerije, kjer so jih navdihovale razstavljene slike, fotografije in skulpture renomiranih umetnikov.
Za dodatno energijo in žejo je ves čas skrbela "Mizica, pogrni se !" s svojimi dobrotami.
Opažamo, da se kvaliteta likovnih del iz leta v leto dviguje in bogati vez med lutkovnim in likovnim ustvarjanjem.
Naše lutkovno - slikarsko srečanje smo zaključili s kosilom in podelitvijo spominskih priznanj za vse šole udeleženke. Poslovili smo se z mladimi umetniki in njihovimi mentorji ob obojestranski želj in obljubii, da se drugo leto zopet srečamo, v še večji in pestrejši zasedbi.
Številna ustvarjena likovna dela smo opremili in razstavili v grajskem atriju skupaj z izdelki že 7. slikarske kolonije " Otroške razglednice", ki je bila letos posvečena grajskim freskam " Štirje letni časi".
S kulturnim programom učencev OŠ Boštanj v sodelovanju GLG smo istega dne ob 18. uri odprli skupno razstavo več kot 70 otrok, ki je popeljala številne obiskovalce v svet otroške fantazije in ustvarjalnosti, kar je močno potrkalo tudi na vrata otroka, ki je ostal v vsakemu od nas. Le vzpodbuditi ga je treba.
Likovna dela ustvarjena na lutkovno slikarski koloniji " LUTKART 2017" bodo v tem šolskem letu kot potujoča razstava obiskala vse šole udeleženke kot vez in lep spomin na naše sodelovanje.
Za G L G Sevnica - Bernard Pungerčič
Avtorica fotografij je Nevenka Flajs.
V petek, 6. oktobra 2017, v tednu otroka, je Zavod "Grajsko lutkovno gledališče Sevnica" v sodelovanju s KŠTM Sevnica in Občino Sevnica organiziral že peto slikarsko - lutkovno kolonijo "LUTKART 2017" na gradu Sevnica.
Ustvarjali so učenci sedmih posavskih osnovnih šol iz in celo iz Polhovega Gradca.
Med povabljenimi so bile tudi slovenske šole na avstrijskem Koroškem in Tržaškem, ki se pa žal zaradi razdalje in drugih obveznosti niso mogle udeležiti tega zanimivega likovno - kulturnega dogodka.
Dež, ki je škropil na grajski atrij, ni uspel razmočiti dobre volje in barvite kreativne energije mladih likovnih ustvarjalcev, ki so prišli na Grad Sevnica, kjer že osmo leto deluje tudi " Grajsko lutkovno gledališče Sevnica".
Udeležence smo popeljali na ogled gradu in lutkovnega gledališča, kjer so si razen lutk ogledali tudi likovne stvaritve lanskega " LUTKARTA 2016 ".
Za lutkovno atmosfero je poskrbela naša nova predstava "Zakaj sem Ajček", v kateri nastopa 12 različnih tipov lutk od naprstne do telesne v človeški velikosti, seveda vsaka s svojo različno animacijsko tehniko.
Zaradi slabega vremena so otroci ustvarjali v prostorih Moškonove in Stare galerije, kjer so jih navdihovale razstavljene slike, fotografije in skulpture renomiranih umetnikov.
Za dodatno energijo in žejo je ves čas skrbela "Mizica, pogrni se !" s svojimi dobrotami.
Opažamo, da se kvaliteta likovnih del iz leta v leto dviguje in bogati vez med lutkovnim in likovnim ustvarjanjem.
Naše lutkovno - slikarsko srečanje smo zaključili s kosilom in podelitvijo spominskih priznanj za vse šole udeleženke. Poslovili smo se z mladimi umetniki in njihovimi mentorji ob obojestranski želj in obljubii, da se drugo leto zopet srečamo, v še večji in pestrejši zasedbi.
Številna ustvarjena likovna dela smo opremili in razstavili v grajskem atriju skupaj z izdelki že 7. slikarske kolonije " Otroške razglednice", ki je bila letos posvečena grajskim freskam " Štirje letni časi".
S kulturnim programom učencev OŠ Boštanj v sodelovanju GLG smo istega dne ob 18. uri odprli skupno razstavo več kot 70 otrok, ki je popeljala številne obiskovalce v svet otroške fantazije in ustvarjalnosti, kar je močno potrkalo tudi na vrata otroka, ki je ostal v vsakemu od nas. Le vzpodbuditi ga je treba.
Likovna dela ustvarjena na lutkovno slikarski koloniji " LUTKART 2017" bodo v tem šolskem letu kot potujoča razstava obiskala vse šole udeleženke kot vez in lep spomin na naše sodelovanje.
Za G L G Sevnica - Bernard Pungerčič
Avtorica fotografij je Nevenka Flajs.
Lutkarji »Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica« gostovali v Švici
Sevnica, 18. decembra 2016
Na povabilo » Združenja staršev Martin Krpan« iz Švice, društva, ki skrbi za dodaten pouk slovenščine v Švici, Voralerbergu in v Lichtensteinu, smo se v začetku decembra udeležili njihove tradicionalne kulturne prireditve za otroke – Miklavževanja.
Prireditev organizira omenjeno društvo s predsednico Petro Zajc in učiteljicami slovenščine skupaj z učenci, ki so tudi nastopali v programu.
V dvorani, ki je bila slavnostno decembrsko okrašena, so pripravili razen pogostitve tudi Miklavžev sejem, katerega izkupiček pomaga pri financiranju društvenih programov in dejavnosti. Za sejem smo organizatorjem izdelali nekaj ročnih lutk prašičkov in več lutk na palici – prašičkov sreče.
Številne slovenske družine, ki so se udeležile te lepe kulturne prireditve, sta pozdravila veleposlanik RS v Švici g. mag. Franc Mikša in predsednica društva » Martin Krpan« ga. Petra Zajc.
Program so pripravile učiteljice dopolnilnega pouka slovenščine v Švici, Lihtenštajnu in na Predarlskem, Marija Rogina, Jasmina Lepoša in Anja Dobrovc, katerih učenci dodatnega pouka slovenščine so zapeli in recitirali slovenske pesmi. Naša lutkovna predstava »Trije prašički« pa je dvignila praznično vzdušje in pričakovanje otrok, ki so med snežnim metežem na oder priklicali Miklavža z daril, se z njim pogovorili, na kar je pred slovesom sledilo še spominsko fotografiranje, da bo leto hitreje minilo, ko se bodo zopet srečali z dobrim možem.
Lepo je videti uspešno in vneto sodelovanje otrok, staršev, učiteljic in domovine Slovenije, ki podpira njihovo delovanje pri ohranjanju materinega jezika, kulture in narodne zavesti.
Švica je najbogatejša država na svetu po dohodku na prebivalca, čeprav tega vtisa ne daje na prvi pogled. Stvari in življenje delujejo brezhibno in kvalitetno, a zelo racionalno, umirjeno in brez »zahodnjaškega« blišča. Ogledali smo si tudi zelo lepo mesto Luzern, ki s svojim zgodovinskim šarmom in božično atmosfero pooseblja zgodbo o Švici. Seveda so pa cene primerne njihovim dohodkom, ki kar nekajkrat presegajo naše slovenske standarde.
Na poti domov smo obiskali še praznično okrašen Salzburg z znamenitim Božičnim sejmom in proti večeru prispeli v Sevnico po več kot 2.500 km potovanja.
Za konec pa še šala, ki kroži med našimi rojaki: V ugledno švicarsko banko vstopi slovenski tajkun manjšega kalibra, ki želi odpreti račun. »Koliko denarja pa boste položili pri nas, gospod ?«, ga vpraša uslužbenka. On rahlo zardi in preplašeno pogleda okoli sebe in ji zašepeta: »Tri milijone evrov !« Ona ga pomilovalno pogleda in mu sočustvujoče reče: »Gospod, lahko govorite na glas, kajti pri nas v Švici revščina ni sramota!«.
GLG Sevnica
Na povabilo » Združenja staršev Martin Krpan« iz Švice, društva, ki skrbi za dodaten pouk slovenščine v Švici, Voralerbergu in v Lichtensteinu, smo se v začetku decembra udeležili njihove tradicionalne kulturne prireditve za otroke – Miklavževanja.
Prireditev organizira omenjeno društvo s predsednico Petro Zajc in učiteljicami slovenščine skupaj z učenci, ki so tudi nastopali v programu.
V dvorani, ki je bila slavnostno decembrsko okrašena, so pripravili razen pogostitve tudi Miklavžev sejem, katerega izkupiček pomaga pri financiranju društvenih programov in dejavnosti. Za sejem smo organizatorjem izdelali nekaj ročnih lutk prašičkov in več lutk na palici – prašičkov sreče.
Številne slovenske družine, ki so se udeležile te lepe kulturne prireditve, sta pozdravila veleposlanik RS v Švici g. mag. Franc Mikša in predsednica društva » Martin Krpan« ga. Petra Zajc.
Program so pripravile učiteljice dopolnilnega pouka slovenščine v Švici, Lihtenštajnu in na Predarlskem, Marija Rogina, Jasmina Lepoša in Anja Dobrovc, katerih učenci dodatnega pouka slovenščine so zapeli in recitirali slovenske pesmi. Naša lutkovna predstava »Trije prašički« pa je dvignila praznično vzdušje in pričakovanje otrok, ki so med snežnim metežem na oder priklicali Miklavža z daril, se z njim pogovorili, na kar je pred slovesom sledilo še spominsko fotografiranje, da bo leto hitreje minilo, ko se bodo zopet srečali z dobrim možem.
Lepo je videti uspešno in vneto sodelovanje otrok, staršev, učiteljic in domovine Slovenije, ki podpira njihovo delovanje pri ohranjanju materinega jezika, kulture in narodne zavesti.
Švica je najbogatejša država na svetu po dohodku na prebivalca, čeprav tega vtisa ne daje na prvi pogled. Stvari in življenje delujejo brezhibno in kvalitetno, a zelo racionalno, umirjeno in brez »zahodnjaškega« blišča. Ogledali smo si tudi zelo lepo mesto Luzern, ki s svojim zgodovinskim šarmom in božično atmosfero pooseblja zgodbo o Švici. Seveda so pa cene primerne njihovim dohodkom, ki kar nekajkrat presegajo naše slovenske standarde.
Na poti domov smo obiskali še praznično okrašen Salzburg z znamenitim Božičnim sejmom in proti večeru prispeli v Sevnico po več kot 2.500 km potovanja.
Za konec pa še šala, ki kroži med našimi rojaki: V ugledno švicarsko banko vstopi slovenski tajkun manjšega kalibra, ki želi odpreti račun. »Koliko denarja pa boste položili pri nas, gospod ?«, ga vpraša uslužbenka. On rahlo zardi in preplašeno pogleda okoli sebe in ji zašepeta: »Tri milijone evrov !« Ona ga pomilovalno pogleda in mu sočustvujoče reče: »Gospod, lahko govorite na glas, kajti pri nas v Švici revščina ni sramota!«.
GLG Sevnica
Grajsko lutkovno gledališče uspešno zastopalo Slovenijo
na mednarodnem gledališkem festivalu »Strawanz – Focus 2016«
Sevnica, 21. junija 2016
Sevniški lutkarji smo odpotovali v Bregenzwald ob Bodenskem jezeru (Avstrija), kjer smo se udeležili mednarodnega gledališkega festivala »STRAWANZ – FOCUS 2016«. Izbrani smo bili med 11 amaterskih gledališč iz celega sveta, ki so med 16. in 19. junijem 2016 nastopili na tej ugledni kulturni prireditvi.
Avstrijski organizatorji so se izkazali in vrhunsko izvedli to zahtevno in bogato mednarodno srečanje. Ničesar niso prepustili naključju, saj je pri organizaciji sodelovalo preko 140 prostovoljcev, ki so dogodek pripravljali več kot eno leto.
Letos praznujejo namreč 150. obletnico začetka amaterskih gledališč v tej lepi, gorati in turistično zelo razviti pokrajini, ki leži na tromeji Avstrije, Švice in Nemčije. Bregenzwald je nekoliko večji od Posavja in Kozjanskega skupaj. Skoraj vsak kraj, ki ima več kot 1000 prebivalcev, ima presenetljivo veliko in dobro opremljeno kulturno dvorano, kakor tudi svojo gledališko skupino.
Teater jim je v krvi, je njihova tradicija, kultura in ljubezen, kar se odraža tudi v kakovosti predstav in kritičnosti publike, ki vešče loči zrnje od plevela, s huronskim aplavzom nagrajuje dobro in verjetno z rezkim žvižganjem kritizira slabo.
Nastopali smo z našo lutkovno predstavo »Grdi raček«, ki je bila tudi edina lutkovna produkcija tega tradicionalnega festivala amaterskih gledališč. V petek smo nastopili v Aberschwendu, v soboto pa v Sulzbergu. Obe predstavi sta bili že pred dnevi razprodani in tolikšnega aplavza še nismo doživeli. Igralki Marjana Štojs in Snježana Pungerčič sta morali kar štirikrat na poklon pred navdušeno občinstvo, ki je že med samo predstavo vsak dober ali všečen prizor nagradilo z aplavzom.
Gledališke skupine smo nastopale po vseh večjih krajih Bregenzwalda, ki so bili oddaljeni od naše baze v Bezauu celo do 60 km, zato si nismo uspeli ogledati vseh festivalskih predstav, ki so bile vse igrane v nacionalnih jezikih izvajalcev. Pri dobrih predstavah razumevanje besedila skoraj ni potrebno, kar so nam dokazali med drugim tudi igralci iz Islandije, saj govorijo vsem popolnoma nerazumljiv jezik.
Težko bi se odločil za najboljšo predstavo, saj so bile vse, čeprav različne in drugačne, po svoje vrhunske in so navduševale s svojo energijo, idejami, dramskimi rešitvami, originalnostjo, brezhibno igro …, toda vse prej kot amaterske.
Vsak večer smo se po večerni predstavi v Bezauu, ki je bil tudi center festivalskega dogajanja, zabavali ob koncertih dobrih glasbenih skupin, sklepali prijateljstva, debatirali o predstavah, kulturni situaciji v naših državah, idejah, sodelovanju ... Mislim, da bo vsem udeležencem ostal festival v nepozabnem spominu, ker smo postali nekakšna prijateljska družina Strawanzarjev. Strawanz je bil tudi maskota in logo festivala, ki pomeni potepuha, veseljaka …
Žal se zaradi politične situacije v Afriki festivala ni mogla udeležiti izbrana plesno – gledališka skupina iz Kameruna.
Našo predstavo so si ogledali tudi slovenski izseljenci iz Zuericha in nas navdušeni nad predstavo povabili v decembru na gostovanje v Švico.
Največje presenečenje pa je bilo vabilo na 30. mednarodni festival amaterskih gledališč v maju 2017 v bližini Salzburga v Avstriji, ki nam ga je po ogledu naše lutkovne predstave izročil organizator tega festivala prof. Matthias Hochradl osebno.
Ocenjujemo, da smo uspešno opravili naše kulturno poslanstvo, zastopali in promovirali Sevnico, Posavje in Slovenijo, spoznali nove prijatelje, gledališčnike, navezali poslovne in prijateljske stike s Slovenci v tujini kakor z gledališči iz Avstrije, Švice, Izraela, Nemčije, Južnoafriške republike, Islandije in Madžarske, si odprli pot v mednarodne gledališke vode, zaigrali dobro lutkovno predstavo… V nekaj dneh smo prevozili tudi več kot 2000 km.
Da ne bi pozabili Slovenije in Sevnice, smo vse nastopajoče skupine in organizatorje obdarili z našimi dobrotami: odlično modro frankinjo, sevniško salamo, orehovo potico in kupico, iz katere je kukala sevniška voščenka. Dodali smo tudi ročno lutko iz naše delavnice - dobrega grajskega duha Anderluha.
Seveda velika zahvala vsem, ki so nam s svojo pomočjo in posluhom za kulturo omogočili nastop na tej nepozabni in ugledni mednarodni gledališki prireditvi.
Bernard Pungerčič
GLG Sevnica
Sevniški lutkarji smo odpotovali v Bregenzwald ob Bodenskem jezeru (Avstrija), kjer smo se udeležili mednarodnega gledališkega festivala »STRAWANZ – FOCUS 2016«. Izbrani smo bili med 11 amaterskih gledališč iz celega sveta, ki so med 16. in 19. junijem 2016 nastopili na tej ugledni kulturni prireditvi.
Avstrijski organizatorji so se izkazali in vrhunsko izvedli to zahtevno in bogato mednarodno srečanje. Ničesar niso prepustili naključju, saj je pri organizaciji sodelovalo preko 140 prostovoljcev, ki so dogodek pripravljali več kot eno leto.
Letos praznujejo namreč 150. obletnico začetka amaterskih gledališč v tej lepi, gorati in turistično zelo razviti pokrajini, ki leži na tromeji Avstrije, Švice in Nemčije. Bregenzwald je nekoliko večji od Posavja in Kozjanskega skupaj. Skoraj vsak kraj, ki ima več kot 1000 prebivalcev, ima presenetljivo veliko in dobro opremljeno kulturno dvorano, kakor tudi svojo gledališko skupino.
Teater jim je v krvi, je njihova tradicija, kultura in ljubezen, kar se odraža tudi v kakovosti predstav in kritičnosti publike, ki vešče loči zrnje od plevela, s huronskim aplavzom nagrajuje dobro in verjetno z rezkim žvižganjem kritizira slabo.
Nastopali smo z našo lutkovno predstavo »Grdi raček«, ki je bila tudi edina lutkovna produkcija tega tradicionalnega festivala amaterskih gledališč. V petek smo nastopili v Aberschwendu, v soboto pa v Sulzbergu. Obe predstavi sta bili že pred dnevi razprodani in tolikšnega aplavza še nismo doživeli. Igralki Marjana Štojs in Snježana Pungerčič sta morali kar štirikrat na poklon pred navdušeno občinstvo, ki je že med samo predstavo vsak dober ali všečen prizor nagradilo z aplavzom.
Gledališke skupine smo nastopale po vseh večjih krajih Bregenzwalda, ki so bili oddaljeni od naše baze v Bezauu celo do 60 km, zato si nismo uspeli ogledati vseh festivalskih predstav, ki so bile vse igrane v nacionalnih jezikih izvajalcev. Pri dobrih predstavah razumevanje besedila skoraj ni potrebno, kar so nam dokazali med drugim tudi igralci iz Islandije, saj govorijo vsem popolnoma nerazumljiv jezik.
Težko bi se odločil za najboljšo predstavo, saj so bile vse, čeprav različne in drugačne, po svoje vrhunske in so navduševale s svojo energijo, idejami, dramskimi rešitvami, originalnostjo, brezhibno igro …, toda vse prej kot amaterske.
Vsak večer smo se po večerni predstavi v Bezauu, ki je bil tudi center festivalskega dogajanja, zabavali ob koncertih dobrih glasbenih skupin, sklepali prijateljstva, debatirali o predstavah, kulturni situaciji v naših državah, idejah, sodelovanju ... Mislim, da bo vsem udeležencem ostal festival v nepozabnem spominu, ker smo postali nekakšna prijateljska družina Strawanzarjev. Strawanz je bil tudi maskota in logo festivala, ki pomeni potepuha, veseljaka …
Žal se zaradi politične situacije v Afriki festivala ni mogla udeležiti izbrana plesno – gledališka skupina iz Kameruna.
Našo predstavo so si ogledali tudi slovenski izseljenci iz Zuericha in nas navdušeni nad predstavo povabili v decembru na gostovanje v Švico.
Največje presenečenje pa je bilo vabilo na 30. mednarodni festival amaterskih gledališč v maju 2017 v bližini Salzburga v Avstriji, ki nam ga je po ogledu naše lutkovne predstave izročil organizator tega festivala prof. Matthias Hochradl osebno.
Ocenjujemo, da smo uspešno opravili naše kulturno poslanstvo, zastopali in promovirali Sevnico, Posavje in Slovenijo, spoznali nove prijatelje, gledališčnike, navezali poslovne in prijateljske stike s Slovenci v tujini kakor z gledališči iz Avstrije, Švice, Izraela, Nemčije, Južnoafriške republike, Islandije in Madžarske, si odprli pot v mednarodne gledališke vode, zaigrali dobro lutkovno predstavo… V nekaj dneh smo prevozili tudi več kot 2000 km.
Da ne bi pozabili Slovenije in Sevnice, smo vse nastopajoče skupine in organizatorje obdarili z našimi dobrotami: odlično modro frankinjo, sevniško salamo, orehovo potico in kupico, iz katere je kukala sevniška voščenka. Dodali smo tudi ročno lutko iz naše delavnice - dobrega grajskega duha Anderluha.
Seveda velika zahvala vsem, ki so nam s svojo pomočjo in posluhom za kulturo omogočili nastop na tej nepozabni in ugledni mednarodni gledališki prireditvi.
Bernard Pungerčič
GLG Sevnica
Svetovni dan lutk 2016
Sevnica, 19. marca 2016
V ponedeljek, 21. marca 2016, na svetovni dan lutk, bo minilo natanko 6 let, odkar so vsebino Gradu Sevnica še dodatno obogatile številčne in raznolike lutke – velike in majhne, naprstne in ročne, javajke, marionete, od telesnih do lutk človeške velikosti. Takrat je bil ustanovljen zasebni Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica, ki je s posluhom Občine Sevnica in KŠTM Sevnica dobil prostore in začel delovati v prostorih sevniškega bisera, Gradu Sevnica.
Za kakovostno ustvarjalno pot od pričetka delovanja gledališča skrbi Snježana Pungerčič, strokovni in umetniški vodja, ki je svoje lutkarske in gledališke izkušnje pridobivala kot igralka v Mestnem lutkovnem gledališču Rijeka. Lutke in scenografijo izdeluje Bernard Pungerčič, pri tem pa sodeluje pa tudi likovna pedagoginja Nena Bedek. V stalni zasedbi gledališča igrajo Snježana Pungerčič, Marjana Štojs, Jasna Pinoza in Brigita Bedek, pomembna pa je tudi podpora drugih sodelavcev, prostovoljcev in ljubiteljev lutkarstva. Za bogat program porabimo letno kar blizu tri tisoč ur.
Leta uspešnega ustvarjanja so številnim gledalcem pripravila raznolike lutkovne predstave, v programu gledališča pa so tudi organizacija lutkovnih delavnic, pomoč pri ustanavljanju novih lutkovnih skupin, lutkovno izobraževanje otrok, mladine in odraslih – predvsem v posavski regiji, po Sloveniji in v tujini. Z izdelavo lutk, režijo in scenografijo svetujemo in pomagamo tudi drugim lutkovnim skupinam. Produciramo avtorske lutkovne predstave, s katerimi oživljamo grajske zgodbe, ter aktualne in pretekle sevniške lokalne posebnosti, kot na primer sevniško voščenko, da jih najmlajši ne bi pozabili.
Pestro je tudi v letu 2016. Prvi večji dogodek se je odvil to soboto, 19. marca, ko je Grajsko lutkovno gledališče Sevnica pripravilo 7. praznovanje Svetovnega dneva lutk. To bo letos še posebej svečano, saj se bo predstavila češka marionetna skupina iz Prage s predstavo »Kaspar the superstar«.
Dogajanje se je pričelo ob 16. uri z lutkovno-kulturnim dogodkom in branjem svečane poslanice Svetovne lutkovne organizacije Unima. Obiskali so nas tudi župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk, Mojca Pernovšek, direktorica KŠTM Sevnica, mag. Igor Teršar, direktor Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti ter Jana Šmitova, predstavnica veleposlaništva Republike Češke v Sloveniji. Sledile so tri lutkovne predstave: »Zvezdica zaspanka« Lutkovne skupine Bukvica iz Valvasorjeve knjižnice Krško, »O zeleni žabici Emi, ki ni marala vode« Pravljičarne iz Slovenskih Konjic in »Kašparkoviny – Kaspar the superstar« marionetnega gledališča iz Prage.
V programu so bile še lutkovne delavnice za otroke, pogostitev sevniške Pekarne Kruhek »Mizica, pogrni se!«, animacije različnih tipov lutk in razstava likovnih del 3. lutkovno–slikarske kolonije Lutkart 2015.
Da bi lutke in lutkarstvo čim bolj približali otrokom in mladini, bomo letos že četrto letos zapored organizirali lutkovno–slikarsko kolonijo Lutkart 2016, ki se vsako jesen ob Tednu otroka dogaja na Gradu Sevnica. Na njej sodelujejo otroci slovenskih osnovnih šol, ustvarjena likovna dela pa v obliki potujoče likovne razstave gostujejo na sodelujočih šolah.
Letošnje leto se je za Grajsko lutkovno gledališče Sevnica tudi sicer pričelo z velikim uspehom. Uvrstili smo se na ugledni mednarodni festival amaterskih gledališč Strawanz Focus 2016, ki bo med 16. in 19. junijem letos potekal v kraju Bregezwald ob Bodenskem jezeru. Lutkovna predstava »Grdi raček« avtorja H. C. Andersena je bila s strani mednarodne strokovne žirije med 63 kandidatkami iz celega sveta izbrana v izbor 11 finalistk, in sicer kot edina lutkovna predstava festivala. Sevniška skupina se bo tako pridružila zasedbam iz Južnoafriške republike, Armenije, Madžarske, Izraela, Švice, Kameruna, Nemčije, Islandije in Avstrije.
Načrtov je še veliko. Za dodatno promocijo, oživitev in popestritev gradov v Posavju pripravljamo mednarodno slikarsko kolonijo Akvarela 7–5–3, ki bi vključevala 5 gradov, 3 vinarje in bi trajala 7 dni. Za mednarodno sodelovanje in delovanje gledališča ter realizacijo vseh ciljev seveda upamo na čim večjo podporo družbe in regije ter donatorjev in sponzorjev.
Bernard Pungerčič
Zavod GLG Sevnica
Foto: Rok Petančič
V ponedeljek, 21. marca 2016, na svetovni dan lutk, bo minilo natanko 6 let, odkar so vsebino Gradu Sevnica še dodatno obogatile številčne in raznolike lutke – velike in majhne, naprstne in ročne, javajke, marionete, od telesnih do lutk človeške velikosti. Takrat je bil ustanovljen zasebni Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica, ki je s posluhom Občine Sevnica in KŠTM Sevnica dobil prostore in začel delovati v prostorih sevniškega bisera, Gradu Sevnica.
Za kakovostno ustvarjalno pot od pričetka delovanja gledališča skrbi Snježana Pungerčič, strokovni in umetniški vodja, ki je svoje lutkarske in gledališke izkušnje pridobivala kot igralka v Mestnem lutkovnem gledališču Rijeka. Lutke in scenografijo izdeluje Bernard Pungerčič, pri tem pa sodeluje pa tudi likovna pedagoginja Nena Bedek. V stalni zasedbi gledališča igrajo Snježana Pungerčič, Marjana Štojs, Jasna Pinoza in Brigita Bedek, pomembna pa je tudi podpora drugih sodelavcev, prostovoljcev in ljubiteljev lutkarstva. Za bogat program porabimo letno kar blizu tri tisoč ur.
Leta uspešnega ustvarjanja so številnim gledalcem pripravila raznolike lutkovne predstave, v programu gledališča pa so tudi organizacija lutkovnih delavnic, pomoč pri ustanavljanju novih lutkovnih skupin, lutkovno izobraževanje otrok, mladine in odraslih – predvsem v posavski regiji, po Sloveniji in v tujini. Z izdelavo lutk, režijo in scenografijo svetujemo in pomagamo tudi drugim lutkovnim skupinam. Produciramo avtorske lutkovne predstave, s katerimi oživljamo grajske zgodbe, ter aktualne in pretekle sevniške lokalne posebnosti, kot na primer sevniško voščenko, da jih najmlajši ne bi pozabili.
Pestro je tudi v letu 2016. Prvi večji dogodek se je odvil to soboto, 19. marca, ko je Grajsko lutkovno gledališče Sevnica pripravilo 7. praznovanje Svetovnega dneva lutk. To bo letos še posebej svečano, saj se bo predstavila češka marionetna skupina iz Prage s predstavo »Kaspar the superstar«.
Dogajanje se je pričelo ob 16. uri z lutkovno-kulturnim dogodkom in branjem svečane poslanice Svetovne lutkovne organizacije Unima. Obiskali so nas tudi župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk, Mojca Pernovšek, direktorica KŠTM Sevnica, mag. Igor Teršar, direktor Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti ter Jana Šmitova, predstavnica veleposlaništva Republike Češke v Sloveniji. Sledile so tri lutkovne predstave: »Zvezdica zaspanka« Lutkovne skupine Bukvica iz Valvasorjeve knjižnice Krško, »O zeleni žabici Emi, ki ni marala vode« Pravljičarne iz Slovenskih Konjic in »Kašparkoviny – Kaspar the superstar« marionetnega gledališča iz Prage.
V programu so bile še lutkovne delavnice za otroke, pogostitev sevniške Pekarne Kruhek »Mizica, pogrni se!«, animacije različnih tipov lutk in razstava likovnih del 3. lutkovno–slikarske kolonije Lutkart 2015.
Da bi lutke in lutkarstvo čim bolj približali otrokom in mladini, bomo letos že četrto letos zapored organizirali lutkovno–slikarsko kolonijo Lutkart 2016, ki se vsako jesen ob Tednu otroka dogaja na Gradu Sevnica. Na njej sodelujejo otroci slovenskih osnovnih šol, ustvarjena likovna dela pa v obliki potujoče likovne razstave gostujejo na sodelujočih šolah.
Letošnje leto se je za Grajsko lutkovno gledališče Sevnica tudi sicer pričelo z velikim uspehom. Uvrstili smo se na ugledni mednarodni festival amaterskih gledališč Strawanz Focus 2016, ki bo med 16. in 19. junijem letos potekal v kraju Bregezwald ob Bodenskem jezeru. Lutkovna predstava »Grdi raček« avtorja H. C. Andersena je bila s strani mednarodne strokovne žirije med 63 kandidatkami iz celega sveta izbrana v izbor 11 finalistk, in sicer kot edina lutkovna predstava festivala. Sevniška skupina se bo tako pridružila zasedbam iz Južnoafriške republike, Armenije, Madžarske, Izraela, Švice, Kameruna, Nemčije, Islandije in Avstrije.
Načrtov je še veliko. Za dodatno promocijo, oživitev in popestritev gradov v Posavju pripravljamo mednarodno slikarsko kolonijo Akvarela 7–5–3, ki bi vključevala 5 gradov, 3 vinarje in bi trajala 7 dni. Za mednarodno sodelovanje in delovanje gledališča ter realizacijo vseh ciljev seveda upamo na čim večjo podporo družbe in regije ter donatorjev in sponzorjev.
Bernard Pungerčič
Zavod GLG Sevnica
Foto: Rok Petančič
Lutkart 2014, lutkovno-slikarsko dogajanje na našem gradu
V tednu otroka smo v petek, 10. oktobra 2014, že drugo leto zapored organizirali lutkovno-slikarsko srečanje učencev sedmih osnovnih šol Posavja. Učenci so si najprej ogledali na novo urejeni grajski park in njegovo okolico. V prostorih GLG Sevnica je udeležence slikarske kolonije sprejela lutkarica in jim po ogledu likovnih del Lutkart 2013 predstavila in animirala različne tipe lutk, nato smo jim zaigrali Cesarsko jabolko, našo avtorsko lutkovno predstavo o sevniški voščenki.
Nekatere učence je pritegnil prenovljeni grajski park, druge pa atrij s svojim skrivnostnim vodnjakom. Lutke so dale rokam mladih umetnikov krila in vse dopoldne so nastajala res dobra likovna dela, ki so »dišala« po jabolkih, gradu, vitezih, grofičnah, grajskih zgodbah in jeseni v vseh njenih prekrasnih barvah.
Zvečer smo sklenili kulturno grajsko dogajanje z gledališko predstavo, komedijo Rdeča kapica, s katero nas je nasmejala gledališka skupina Čokolada, ki je ni … iz Celja.
Sledilo je skupno odprtje kar dveh slikarskih razstav, ki so jih ustvarili udeleženci likovne kolonije Otroške razglednice v organizaciji OŠ Boštanj in lutkovno-slikarske kolonije Lutkart 2014 v organizaciji GLG Sevnica.
Kulturni program so izvedle učenke OŠ Boštanj s plesno koreografijo in dvorne dame društva Sevniški graščaki ter nas s srednjeveškim plesom popeljale v grajsko preteklost.
Udeleženci so bili zelo zadovoljni s potekom celodnevne lutkovno-slikarske prireditve in so obljubili, da se prihodnje leto spet vidimo še v večjem številu.
Ustvarjena likovna dela na 2. lutkovno-slikarski koloniji Lutkart 2014 bodo kot potujoča slikarska razstava v sklopu vseslovenskega likovnega projekta GLG Sanjam o grajski lutki gostovala po vseh šolah udeleženkah, pa tudi drugod po Sloveniji, saj širijo obzorje otroški fantaziji, lutkarstvu in lutkovnem gledališču med našimi otroki in mladino.
Zahvaljujemo se vsem sodelujočim, ki so pomagali in podprli našo prireditev za otroke: KŠTM Sevnica in Občina Sevnica, OŠ Boštanj, OŠ Sava Kladnika Sevnica, podjetju Radeče Papir, Tespack Duropacku Brestanica, KZ Sevnica, Pekarni Kruhek, Kiwi shopu in drugim sodelavcem.
GLG Sevnica,
www.glg-sevnica.com
V tednu otroka smo v petek, 10. oktobra 2014, že drugo leto zapored organizirali lutkovno-slikarsko srečanje učencev sedmih osnovnih šol Posavja. Učenci so si najprej ogledali na novo urejeni grajski park in njegovo okolico. V prostorih GLG Sevnica je udeležence slikarske kolonije sprejela lutkarica in jim po ogledu likovnih del Lutkart 2013 predstavila in animirala različne tipe lutk, nato smo jim zaigrali Cesarsko jabolko, našo avtorsko lutkovno predstavo o sevniški voščenki.
Nekatere učence je pritegnil prenovljeni grajski park, druge pa atrij s svojim skrivnostnim vodnjakom. Lutke so dale rokam mladih umetnikov krila in vse dopoldne so nastajala res dobra likovna dela, ki so »dišala« po jabolkih, gradu, vitezih, grofičnah, grajskih zgodbah in jeseni v vseh njenih prekrasnih barvah.
Zvečer smo sklenili kulturno grajsko dogajanje z gledališko predstavo, komedijo Rdeča kapica, s katero nas je nasmejala gledališka skupina Čokolada, ki je ni … iz Celja.
Sledilo je skupno odprtje kar dveh slikarskih razstav, ki so jih ustvarili udeleženci likovne kolonije Otroške razglednice v organizaciji OŠ Boštanj in lutkovno-slikarske kolonije Lutkart 2014 v organizaciji GLG Sevnica.
Kulturni program so izvedle učenke OŠ Boštanj s plesno koreografijo in dvorne dame društva Sevniški graščaki ter nas s srednjeveškim plesom popeljale v grajsko preteklost.
Udeleženci so bili zelo zadovoljni s potekom celodnevne lutkovno-slikarske prireditve in so obljubili, da se prihodnje leto spet vidimo še v večjem številu.
Ustvarjena likovna dela na 2. lutkovno-slikarski koloniji Lutkart 2014 bodo kot potujoča slikarska razstava v sklopu vseslovenskega likovnega projekta GLG Sanjam o grajski lutki gostovala po vseh šolah udeleženkah, pa tudi drugod po Sloveniji, saj širijo obzorje otroški fantaziji, lutkarstvu in lutkovnem gledališču med našimi otroki in mladino.
Zahvaljujemo se vsem sodelujočim, ki so pomagali in podprli našo prireditev za otroke: KŠTM Sevnica in Občina Sevnica, OŠ Boštanj, OŠ Sava Kladnika Sevnica, podjetju Radeče Papir, Tespack Duropacku Brestanica, KZ Sevnica, Pekarni Kruhek, Kiwi shopu in drugim sodelavcem.
GLG Sevnica,
www.glg-sevnica.com
Svetovni dan lutk ponovno navdušil najmlajše
V petek, 21. marca 2014, smo na Gradu Sevnica v organizaciji KŠTM Sevnica skupaj z grajskimi lutkarji (GLG Sevnica) in številnimi prostovoljci pripravili že jubilejno in obenem tradicionalno 5. praznovanje ob svetovnem dnevu lutk. Pester program, ki ga je prijazno in domiselno povezovala Sonja Bobek Simončič, se je pričel z uvodnimi nagovori, pozdravom barona Moscona in lutkovnega ministra za kulturo Baltazarja, in branjem svečane poslanice svetovne lutkovne organizacije Unima. Sledila je lutkovna predstava Volk in kozlička v izvedbi lutkovne skupine Bukvica iz Valvasorjeve knjižnice Krško. Nato so se zbrani preselili v dvorano Alberta Felicijana, kjer smo si ogledali poučno lutkovno-igrano predstavo Gospa Pehtra v izvedbi znane slovenske igralke Lucije Čirović in Boštjana Štormana iz Gledališča Iz desnega žepka iz Ljubljane. V atriju na stojnicah so potekale lutkovne delavnice in "Mizica, pogrni se", kjer so lahko otroci izražali svojo ustvarjalnost in se okrepčali, v Grajskem lutkovnem gledališču pa je potekala razstava lutk in slik 1. lutkovno-slikarske kolonije Lutkart 2013. Program smo zaključili z lutkovno predstavo Janko in Metka v izvedbi Snježane Pungerčič in Brigite Bedek iz domačega Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica. Vseskozi je otroke (in številne starše) domiselno in izvirno zabaval neumorni pantomimik Boris Car, ki je privabil številne nasmehe na obraze zbranih. Zanimiv program je privabil veliko število otrok in staršev, ki so skupaj upihnili tudi 4 svečke ob obletnici ustanovitve Grajskega lutkovnega gledališča (GLG) Sevnica. Čestitamo GLG Sevnica za uspešno delo in sodelovanje pri ustvarjanju kulturnih programov, ki privabljajo in razveseljujejo številne najmlajše, zato bomo gojili in nadgrajevali pozitivno sodelovanje tudi v prihodnje.
Rok Petančič, KŠTM Sevnica
V petek, 21. marca 2014, smo na Gradu Sevnica v organizaciji KŠTM Sevnica skupaj z grajskimi lutkarji (GLG Sevnica) in številnimi prostovoljci pripravili že jubilejno in obenem tradicionalno 5. praznovanje ob svetovnem dnevu lutk. Pester program, ki ga je prijazno in domiselno povezovala Sonja Bobek Simončič, se je pričel z uvodnimi nagovori, pozdravom barona Moscona in lutkovnega ministra za kulturo Baltazarja, in branjem svečane poslanice svetovne lutkovne organizacije Unima. Sledila je lutkovna predstava Volk in kozlička v izvedbi lutkovne skupine Bukvica iz Valvasorjeve knjižnice Krško. Nato so se zbrani preselili v dvorano Alberta Felicijana, kjer smo si ogledali poučno lutkovno-igrano predstavo Gospa Pehtra v izvedbi znane slovenske igralke Lucije Čirović in Boštjana Štormana iz Gledališča Iz desnega žepka iz Ljubljane. V atriju na stojnicah so potekale lutkovne delavnice in "Mizica, pogrni se", kjer so lahko otroci izražali svojo ustvarjalnost in se okrepčali, v Grajskem lutkovnem gledališču pa je potekala razstava lutk in slik 1. lutkovno-slikarske kolonije Lutkart 2013. Program smo zaključili z lutkovno predstavo Janko in Metka v izvedbi Snježane Pungerčič in Brigite Bedek iz domačega Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica. Vseskozi je otroke (in številne starše) domiselno in izvirno zabaval neumorni pantomimik Boris Car, ki je privabil številne nasmehe na obraze zbranih. Zanimiv program je privabil veliko število otrok in staršev, ki so skupaj upihnili tudi 4 svečke ob obletnici ustanovitve Grajskega lutkovnega gledališča (GLG) Sevnica. Čestitamo GLG Sevnica za uspešno delo in sodelovanje pri ustvarjanju kulturnih programov, ki privabljajo in razveseljujejo številne najmlajše, zato bomo gojili in nadgrajevali pozitivno sodelovanje tudi v prihodnje.
Rok Petančič, KŠTM Sevnica
Premiera lutkovne predstave "Janko in Metka" na Gradu Sevnica
Sevnica, 15. februarja 2014
V organizaciji Grajskega lutkovnega gledališča (GLG) Sevnica, ki že skoraj štiri leta s svojimi lutkovnimi predstavami, animacijami in delavnicami vztrajno razveseljuje naše najmlajše, je v petek, 14. februarja 2014, v skoraj do zadnjega kotička polni dvorani Alberta Felicijana na Gradu Sevnica potekala premiera lutkovne predstave "Janko in Metka", ki so jo grajski lutkarji priredili po priljubljeni pravljici bratov Grimm.
V zgodbi nagajivi Janko in prebrisana Metka počenjata vse mogoče vragolije, zato jima starši zagrozijo s kaznijo. Da bi pritegnila njihovo pozornost in iz strahu pred posledicami svoje neposlušnosti, pobegneta v gozd. Tam srečujeta različne živali in se na koncu izgubita v neprehodni goščavi. Ko pade mrak, v daljavi zagledata lučko, ki ju pripelje do čarobne hišice, polne sladkarij, v kateri pa prebiva hudobna čarovnica. Ko ju čarovnica sprejme v hišo, se šele začnejo prave težave, saj svojo sladkosnednost drago plačata. Čarovnica Janka zapre v kletko, da bi ga še malo zredila in Metko vzame za pomočnico. Ko se coprnica naveliča čakanja, vse pripravi za peko otrok, a jo Metka uspe poriniti v peč in otroka se rešita. Vrneta se domov, kjer zaživita srečno življenje z očetom in tako spoznata pravi pomen prijateljstva in medsebojne pomoči.
Predstavo je režirala Snježana Pungerčič, lutke pa je izdelal Bernard Pungerčič, z lutkami pa sta spretno igrali Snježana Pungerčič in Brigita Bedek. Vse sodelujoče v predstavi je prijetno presenetila vsestranska ljubiteljska kulturna ustvarjalka Marjana Štojs, ki je vsakemu naredila slaščičarsko dodelano torto v obliki hiše; ravno takšne, kot je opisana v pravljici.
Izvedbo predstave so podprli in omogočili: KŠTM Sevnica, Občina Sevnica, HESS, d.o.o. in Pekarna Kruhek.
Veselimo se ponovitev predstav in razveseljevanja naših najmlajših!
Z grajskimi lutkovnimi pozdravi!
Grajsko lutkovno gledališče Sevnica
www.glg-sevnica.com
Sevnica, 15. februarja 2014
V organizaciji Grajskega lutkovnega gledališča (GLG) Sevnica, ki že skoraj štiri leta s svojimi lutkovnimi predstavami, animacijami in delavnicami vztrajno razveseljuje naše najmlajše, je v petek, 14. februarja 2014, v skoraj do zadnjega kotička polni dvorani Alberta Felicijana na Gradu Sevnica potekala premiera lutkovne predstave "Janko in Metka", ki so jo grajski lutkarji priredili po priljubljeni pravljici bratov Grimm.
V zgodbi nagajivi Janko in prebrisana Metka počenjata vse mogoče vragolije, zato jima starši zagrozijo s kaznijo. Da bi pritegnila njihovo pozornost in iz strahu pred posledicami svoje neposlušnosti, pobegneta v gozd. Tam srečujeta različne živali in se na koncu izgubita v neprehodni goščavi. Ko pade mrak, v daljavi zagledata lučko, ki ju pripelje do čarobne hišice, polne sladkarij, v kateri pa prebiva hudobna čarovnica. Ko ju čarovnica sprejme v hišo, se šele začnejo prave težave, saj svojo sladkosnednost drago plačata. Čarovnica Janka zapre v kletko, da bi ga še malo zredila in Metko vzame za pomočnico. Ko se coprnica naveliča čakanja, vse pripravi za peko otrok, a jo Metka uspe poriniti v peč in otroka se rešita. Vrneta se domov, kjer zaživita srečno življenje z očetom in tako spoznata pravi pomen prijateljstva in medsebojne pomoči.
Predstavo je režirala Snježana Pungerčič, lutke pa je izdelal Bernard Pungerčič, z lutkami pa sta spretno igrali Snježana Pungerčič in Brigita Bedek. Vse sodelujoče v predstavi je prijetno presenetila vsestranska ljubiteljska kulturna ustvarjalka Marjana Štojs, ki je vsakemu naredila slaščičarsko dodelano torto v obliki hiše; ravno takšne, kot je opisana v pravljici.
Izvedbo predstave so podprli in omogočili: KŠTM Sevnica, Občina Sevnica, HESS, d.o.o. in Pekarna Kruhek.
Veselimo se ponovitev predstav in razveseljevanja naših najmlajših!
Z grajskimi lutkovnimi pozdravi!
Grajsko lutkovno gledališče Sevnica
www.glg-sevnica.com
Božično-novoletna predstava Cesarsko jabolko
Za učence OŠ Sava Kladnika Sevnica smo 24. decembra 2013 v Kulturni dvorani Sevnica odigrali "božično-novoletno" predstavo Cesarsko jabolko. Na koncu je otroke presenetil tudi sam Božiček!
Prva lutkovno - slikarska kolonija "Lutkart 2013" na gradu Sevnica
Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica je v petek, 27. 9. 2013, organiziral 1. slikarsko kolonijo za otroke osnovnih so v sklopu večletnega vseslovenskega likovnega projekta »SANJAM O GRAJSKI LUTKI «, ki poteka že od ustanovitve GLG – od leta 2010.
S tem projektom želimo na kreativen in soustvarjalen način čim bolj približati lutke in lutkarstvo šolski in predšolski mladini v naši regiji in tudi širše.
Srečanja »LUTKART 2013« so se udeležili učenci osnovnih šol Boštanj, Brežice, Globoko, Senovo, Sevnica, Škocjan, Šmarjeta in Tržišče skupaj s svojimi mentorji.
Prireditev se je začela ob 8. uri v grajskem atriju, kjer smo pričakali udeležence z dobrodošlico in jih najprej popeljali na ogled obnovljenega grajskega parka z grajsko vilo, novo razgledno uto, fontano in kipi. Urejena sprehajalna pot nas je popeljala okoli gradu, ki je z restavrirano teraso in obnovljenimi kamnitimi stebri na vhodu v park postal pravi lepotec med slovenskimi gradovi.
Ob 9. uri smo otroke popeljali v dvorano Alberta Felicijana, kjer je vse udeležence pozdravila Mojca Pernovšek, direktorica KŠTM Sevnica.
Po ogledu naše avtorske lutkovne predstave »Cesarsko jabolko« je mlade slikarje v atriju pričakala »Mizica, pogrni se«, ki je v času kolonije skrbela za jedačo in pijačo udeležencev. Razdelili smo jim likovne podlage, na katerih so sčasoma zaživele v barvah in zgodbah grajske lutke, ki so se med ustvarjanjem sprehajale po gradu in učencem burile ustvarjalno fantazijo.
Dela, ki so nastala, navdušujejo s svojo izvirnostjo, barvitostjo in likovnimi rešitvami, ki imajo močan pridih lutkovne umetnosti, kar je bil tudi eden od glavnih namenov slikarske kolonije.
Po kosilu smo razstavili ustvarjena dela v grajskem atriju in se po podelitvi priznanj za udeležbo na LUTKART – u 2013 za trajen spomin še fotografirali. V prijateljskem vzdušju smo se počasi razšli in si obljubili : »Pridemo na LUTKART 2014 !«
V nedeljo, 29.9.2013 smo v sklopu »Odprtih vrat Gradu Sevnica« postavili v prostorih GLG na ogled razstavo likovnih del, ustvarjenih na 1. Lutkovno – slikarski koloniji LUTKART 2013.
Omenjena razstava bo v začetku drugega leta začela potovati po sodelujočih osnovnih šolah, tako da jo bo videlo čim več otrok po Sloveniji in preko otroških risb in slik doživljalo čarovnijo lutk.
V imenu organizatorja srečanja – G L G Sevnica se zahvaljujem vsem sodelujočim osnovnim šolam za udeležbo, prijateljem našega gledališča za pomoč pri organizaciji in izvedbi tega lepega kulturnega dogodka, ki bi ga težko izvedli, če nam ne bi pomagali tudi sponzorji in donatorji: HESS d.o.o., Kmečka zadruga Sevnica, Muflon d.o.o., Duropack d.o.o., Pekarna »Kruhek« in » Kiwi-shop «, ob podpori KŠTM Sevnica in Občine Sevnica .
G L G - Bernard Pungerčič
S tem projektom želimo na kreativen in soustvarjalen način čim bolj približati lutke in lutkarstvo šolski in predšolski mladini v naši regiji in tudi širše.
Srečanja »LUTKART 2013« so se udeležili učenci osnovnih šol Boštanj, Brežice, Globoko, Senovo, Sevnica, Škocjan, Šmarjeta in Tržišče skupaj s svojimi mentorji.
Prireditev se je začela ob 8. uri v grajskem atriju, kjer smo pričakali udeležence z dobrodošlico in jih najprej popeljali na ogled obnovljenega grajskega parka z grajsko vilo, novo razgledno uto, fontano in kipi. Urejena sprehajalna pot nas je popeljala okoli gradu, ki je z restavrirano teraso in obnovljenimi kamnitimi stebri na vhodu v park postal pravi lepotec med slovenskimi gradovi.
Ob 9. uri smo otroke popeljali v dvorano Alberta Felicijana, kjer je vse udeležence pozdravila Mojca Pernovšek, direktorica KŠTM Sevnica.
Po ogledu naše avtorske lutkovne predstave »Cesarsko jabolko« je mlade slikarje v atriju pričakala »Mizica, pogrni se«, ki je v času kolonije skrbela za jedačo in pijačo udeležencev. Razdelili smo jim likovne podlage, na katerih so sčasoma zaživele v barvah in zgodbah grajske lutke, ki so se med ustvarjanjem sprehajale po gradu in učencem burile ustvarjalno fantazijo.
Dela, ki so nastala, navdušujejo s svojo izvirnostjo, barvitostjo in likovnimi rešitvami, ki imajo močan pridih lutkovne umetnosti, kar je bil tudi eden od glavnih namenov slikarske kolonije.
Po kosilu smo razstavili ustvarjena dela v grajskem atriju in se po podelitvi priznanj za udeležbo na LUTKART – u 2013 za trajen spomin še fotografirali. V prijateljskem vzdušju smo se počasi razšli in si obljubili : »Pridemo na LUTKART 2014 !«
V nedeljo, 29.9.2013 smo v sklopu »Odprtih vrat Gradu Sevnica« postavili v prostorih GLG na ogled razstavo likovnih del, ustvarjenih na 1. Lutkovno – slikarski koloniji LUTKART 2013.
Omenjena razstava bo v začetku drugega leta začela potovati po sodelujočih osnovnih šolah, tako da jo bo videlo čim več otrok po Sloveniji in preko otroških risb in slik doživljalo čarovnijo lutk.
V imenu organizatorja srečanja – G L G Sevnica se zahvaljujem vsem sodelujočim osnovnim šolam za udeležbo, prijateljem našega gledališča za pomoč pri organizaciji in izvedbi tega lepega kulturnega dogodka, ki bi ga težko izvedli, če nam ne bi pomagali tudi sponzorji in donatorji: HESS d.o.o., Kmečka zadruga Sevnica, Muflon d.o.o., Duropack d.o.o., Pekarna »Kruhek« in » Kiwi-shop «, ob podpori KŠTM Sevnica in Občine Sevnica .
G L G - Bernard Pungerčič
Praznovanje Svetovnega dneva lutk 2013 na gradu Sevnica
Sevnica, 22. marca 2013.
V lepem, sončnem petkovem popoldnevu so na grad prihajali otroci in njihovi starši. Že četrto tradicionalno lutkovno srečanje ob svetovnem dnevu lutk v organizaciji Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica se je pričelo v grajskem atriju s slovesnimi fanfarami in bobni, prihodom in nagovori barona Moscona, kralja Lutkana in njegovega ministra za kulturo. Zbrane sta nagovorila tudi Srečko Ocvirk, župan Občine Sevnica, ter Mojca Pernovšek, direktorica KŠTM Sevnica.
Po uvodnih nagovorih je lutkarica Snježana Pungerčič prebrala mednarodno poslanico svetovne lutkovne organizacije Unima, nato pa je spretna in zgovorna povezovalka programa Sonja Bobek Simončič vse zbrane povabila v dvorano Alberta Felicijana na prvo lutkovno predstavo z naslovom "Modro pišče". Predstava je pripovedovala o nesrečni kokoški, ki je izvalila posebnega piščančka, izvedla pa jo je lutkovna skupina "Bukvica" iz Valvasorjeve knjižnice Krško.
Nato so se otroci pridružili Tatjani Uduč na predstavi "Dežnik brez pik" v atriju gradu. Zgodba o dežniku brez pik je govorila o prijateljstvu med belo in sivo miško, ki se poznata že zelo dolgo in veliko časa preživita skupaj...
Po predstavi so se lahko otroci okrepčali na stojnici s pekovskimi dobrotami, jabolki in sokom, ustvarjali na lutkovni delavnici v različnih tehnikah, si ogledali in animirali lutke marionete, si ogledali likovno in lutkovno razstavo in prostore Grajskega lutkovnega gledališča.
Zadnja lutkovna predstava "Čarovnik iz Oza" v izvedbi Lutkovnega gledališča "Smeško" iz Celja pa je potekala v dvorani Alberta Felicijana, ki so jo otroci tudi z zanimanjem spremljali in nagradili z bučnim aplavzom. Nato je kralj Lutkan s svojo lutkarsko ekipo povabil vse zbrane v grajski stolp na zaključek večera z manjšo pogostitvijo in praznovanje 3. rojstnega dne Grajskega lutkovnega gledališča.
Prostovoljni trud organizatorjev in številnih izvajalcev programa je bil poplačan z nasmejanimi obrazi in navdušenjem otrok.
Prireditev in delovanje GLG Sevnica so omogočili: Občina Sevnica, KŠTM Sevnica, Hess, d.o.o., Optimo, Tanin Sevnica, d.d., Pekarna Kruhek, Vinska klet Mastnak - Krakovo, AP Weber, društvo Sevniški graščaki, Magic baloni, Evrosad Blanca, društvo TRG Sevnica, Glasbena šola Sevnica ter številni pridni prostovoljci in prijatelji lutkovnega gledališča. HVALA!
Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica
www.glg-sevnica.com
V lepem, sončnem petkovem popoldnevu so na grad prihajali otroci in njihovi starši. Že četrto tradicionalno lutkovno srečanje ob svetovnem dnevu lutk v organizaciji Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica se je pričelo v grajskem atriju s slovesnimi fanfarami in bobni, prihodom in nagovori barona Moscona, kralja Lutkana in njegovega ministra za kulturo. Zbrane sta nagovorila tudi Srečko Ocvirk, župan Občine Sevnica, ter Mojca Pernovšek, direktorica KŠTM Sevnica.
Po uvodnih nagovorih je lutkarica Snježana Pungerčič prebrala mednarodno poslanico svetovne lutkovne organizacije Unima, nato pa je spretna in zgovorna povezovalka programa Sonja Bobek Simončič vse zbrane povabila v dvorano Alberta Felicijana na prvo lutkovno predstavo z naslovom "Modro pišče". Predstava je pripovedovala o nesrečni kokoški, ki je izvalila posebnega piščančka, izvedla pa jo je lutkovna skupina "Bukvica" iz Valvasorjeve knjižnice Krško.
Nato so se otroci pridružili Tatjani Uduč na predstavi "Dežnik brez pik" v atriju gradu. Zgodba o dežniku brez pik je govorila o prijateljstvu med belo in sivo miško, ki se poznata že zelo dolgo in veliko časa preživita skupaj...
Po predstavi so se lahko otroci okrepčali na stojnici s pekovskimi dobrotami, jabolki in sokom, ustvarjali na lutkovni delavnici v različnih tehnikah, si ogledali in animirali lutke marionete, si ogledali likovno in lutkovno razstavo in prostore Grajskega lutkovnega gledališča.
Zadnja lutkovna predstava "Čarovnik iz Oza" v izvedbi Lutkovnega gledališča "Smeško" iz Celja pa je potekala v dvorani Alberta Felicijana, ki so jo otroci tudi z zanimanjem spremljali in nagradili z bučnim aplavzom. Nato je kralj Lutkan s svojo lutkarsko ekipo povabil vse zbrane v grajski stolp na zaključek večera z manjšo pogostitvijo in praznovanje 3. rojstnega dne Grajskega lutkovnega gledališča.
Prostovoljni trud organizatorjev in številnih izvajalcev programa je bil poplačan z nasmejanimi obrazi in navdušenjem otrok.
Prireditev in delovanje GLG Sevnica so omogočili: Občina Sevnica, KŠTM Sevnica, Hess, d.o.o., Optimo, Tanin Sevnica, d.d., Pekarna Kruhek, Vinska klet Mastnak - Krakovo, AP Weber, društvo Sevniški graščaki, Magic baloni, Evrosad Blanca, društvo TRG Sevnica, Glasbena šola Sevnica ter številni pridni prostovoljci in prijatelji lutkovnega gledališča. HVALA!
Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica
www.glg-sevnica.com
Zavod GLG Sevnica je razveselil male paciente ortopedske klinike Ljubljana s predstavo "Trije prašički"
V četrtek, dne 14. februarja 2013, smo odigrali našo lutkovno predstavo » Trije prašički » za male paciente in otroke zaposlenih v veliki predavalnici Ortopedske klinike Ljubljana.
Predstavo smo poklonili omenjeni bolnici in z njo razveselili otroke, da bodo lažje premagali svoje zdravstvene težave. Darilo je bilo namenjeno tudi otrokom zaposlenih v zdravstvu, ki pogosto zaman čakajo svoje starše, da jim pred spanjem povedo pravljico za lahko noč, saj so takrat pogosto v službi.
Glede na dober odziv gledalcev, ki jih je bilo več kot petdeset, smo videli, da so takšne predstave za otroke zelo zaželene , saj so med igro ves čas sodelovali, se smejali in nas tudi nagradili z dolgim aplavzom. Po predstavi smo jih spoznali z lutkami od blizu, s katerimi so se tudi slikali za spomin.
Mislimo, da bi se morale podobne predstave še pogosteje uprizarjati med bolniki, ki tako vsaj za kratek čas pozabijo na bolečine, žalost in strah, ki pogosto spremljajo zdravljenje in jim razveselijo dan. Nasmeh v otroških očeh je povedal vse.
Objave v medijih:
http://www.tvkocevje.si/to-morate-vedeti/druzba/1845-trije-prasicki-v-knjiznici-kocevje
http://www.lokalno.si/2013/02/27/93404/zgodba/Zavod_GLG_Sevnica_razveselil_male_paciente_ortopedske_klinike_s_Tremi_prasicki/
Predstavo smo poklonili omenjeni bolnici in z njo razveselili otroke, da bodo lažje premagali svoje zdravstvene težave. Darilo je bilo namenjeno tudi otrokom zaposlenih v zdravstvu, ki pogosto zaman čakajo svoje starše, da jim pred spanjem povedo pravljico za lahko noč, saj so takrat pogosto v službi.
Glede na dober odziv gledalcev, ki jih je bilo več kot petdeset, smo videli, da so takšne predstave za otroke zelo zaželene , saj so med igro ves čas sodelovali, se smejali in nas tudi nagradili z dolgim aplavzom. Po predstavi smo jih spoznali z lutkami od blizu, s katerimi so se tudi slikali za spomin.
Mislimo, da bi se morale podobne predstave še pogosteje uprizarjati med bolniki, ki tako vsaj za kratek čas pozabijo na bolečine, žalost in strah, ki pogosto spremljajo zdravljenje in jim razveselijo dan. Nasmeh v otroških očeh je povedal vse.
Objave v medijih:
http://www.tvkocevje.si/to-morate-vedeti/druzba/1845-trije-prasicki-v-knjiznici-kocevje
http://www.lokalno.si/2013/02/27/93404/zgodba/Zavod_GLG_Sevnica_razveselil_male_paciente_ortopedske_klinike_s_Tremi_prasicki/
Premiera lutkovne predstave Grdi raček na gradu Sevnica
Grajsko lutkovno gledališče (GLG) Sevnica je v petek, 21. decembra 2012, kot običajno vsako leto v veselem decembru za vse otroke pripravilo in podarilo novo lutkovno predstavo Grdi raček. Zgodba temelji na pravljici priznanega danskega pisatelja H. C. Andersena. Glavni akter je mali grdi raček (v resnici labod), ki se izvali v račjem gnezdu, ker pa je drugačen od ostalih malih račk, ga takoj označijo za grdega. V ospredje je postavljen motiv drugačnosti, ki je velik problem v odnosu med ljudmi še dandanes, saj se prepogosto srečujemo z njo in jo obravnavamo neenako in z zadržki. Na vprašanje »Ali smo vsi enaki?«, je tako odgovor jasen: »Ne, nismo!«. Zgodba nam sporoča, da bi vsak moral namreč iskati samega sebe po svoji lastni poti, ki je sicer veliko težja, polna razočaranj in nasprotovanja. Ne nasedaj trenutnemu ugodju tvojega okolja, ki pa ni tvoje… Čeprav si zaradi svoje drugačnosti za večino »grdi raček«, se boš nekega dne, ko boš na cilju, pogledal v ogledalo in zagledal iskrenost samega sebe, izpolnjenega, zadovoljnega in srečnega…..
Sporočilo zgodbe je predvsem pokazati nesprejemljivost ljudi do drugačnih in neupoštevanje njihovih pravic in pogledov, mnenj. Pravljica nas želi naučiti sprejemati, še posebej pa ceniti drugačnost.
Za režijo je poskrbela Snježana Pungerčič, ki je lutkovno predstavo tudi doživeto odigrala skupaj z Marjano Štojs, za estetsko oblikovanje lutk in privlačno scenografijo pa je poskrbel Bernard Pungerčič.
Kljub predprazničnim dnem in številnim prireditvam si je predstavo ogledalo lepo število otrok in staršev, ki so z navdušenim ploskanjem pozitivno nagradili ekipo GLG Sevnica. To je zagotovo lepa spodbuda za nadaljnje dobro delo in nove predstave, ki bodo razveseljevale naše najmlajše.
Sporočilo zgodbe je predvsem pokazati nesprejemljivost ljudi do drugačnih in neupoštevanje njihovih pravic in pogledov, mnenj. Pravljica nas želi naučiti sprejemati, še posebej pa ceniti drugačnost.
Za režijo je poskrbela Snježana Pungerčič, ki je lutkovno predstavo tudi doživeto odigrala skupaj z Marjano Štojs, za estetsko oblikovanje lutk in privlačno scenografijo pa je poskrbel Bernard Pungerčič.
Kljub predprazničnim dnem in številnim prireditvam si je predstavo ogledalo lepo število otrok in staršev, ki so z navdušenim ploskanjem pozitivno nagradili ekipo GLG Sevnica. To je zagotovo lepa spodbuda za nadaljnje dobro delo in nove predstave, ki bodo razveseljevale naše najmlajše.
Umetnost je himna človekovemu dostojanstvu!
Petek, 23. marca 2012
Na gradu Sevnica sta včeraj popoldne Grajsko lutkovno gledališče (GLG) Sevnica in Javni zavod za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti (KŠTM) Sevnica pripravila prireditev ob svetovnem dnevu lutk, ki je bil sicer na prvi pomladanski dan. Praznovanje svetovnega dneva lutk so seveda obeležili tudi z lutkovnimi predstavami za otroke v dvorani Alberta Felicijana.
Na slovesnosti v grajskem atriju, ki jo je povezovala Polona Gačnik, je otroke njihove roditelje in druge sorodnike ter lutkarje pozdravil sevniški župan Srečko Ocvirk. Pohvalil je GLG in KŠTM, da tretje leto nadaljujeta z obeleževanjem svetovnega dneva lutk in čestital za drugi rojstni dan GLG Sevnica.
Ob tem je vodja GLG Sevnica in lutkarica Snježana Pungerčič prebrala svečano poslanico mednarodne lutkovne organizacije UNIMA, kot to na ta dan naredijo v vseh lutkovnih gledališčih po svetu.
"Danes je dan praznovanja. Z odločno gesto odložimo časopis, izključimo televizor in z zdravico nazdravimo umetnosti in bratstvu! Danes je naš veseli dan - danes praznujemo svetovni dan lutkarstva.
Ne moremo pozabiti žalosti in trpljenja, bolečin, nezgod in težav, ki danes pestijo marsikoga izmed nas. Predvsem zato, ker nočemo tega pozabiti, se hkrati obvezujemo k praznovanju človekovega dostojanstva. Umetnost je himna temu dostojanstvu...
Kar razlikuje ljudi od živali, je animacija, animacija nas naredi osebne," je med drugim zapisano v poslanici ob svetovnem dnevu lutk. Zbrane je pozdravil tudi lastnik sevniškega gradu baron Moscon (Sinjo Jezernik) v družbi marionete Kralja Lutkana.
Baron je povedal, da na gradu živi veliko lutk in veliko prijaznih duhcev. "Na tem gradu je vedno veliko otrok in takrat je najlepše. Kadar otroci poslušajo pravljice ali gledajo lutkovne predstave, ko vidim te radovedne očke, s kakšnim veseljem to gledajo, takrat mi je najlepše pri srcu. Zato sva s Kraljem Lutkanom danes pripravila lepe predstave. Vam, dragi starši, pa na srce polagam, da omogočite svojim malčkom, da odidejo skupaj z vami v svet pravljic, v svet lutk. Naj živijo v tem lepem svetu, kajti ta drugi svet, v katerem sicer živite, je malo krut. Običajno se pravljice in lutke končajo s srečnim koncem. In tako naj bo tudi danes!" je med drugim dejal baron Moscon.
Organizatorji so se zahvalili generalnemu sponzorju - HESS in drugim sponzorjem. Nato je vse povabil na ogled lutkovnih predstav še pantomimik Boris. Da se predstave lahko začnejo in da Sevničani niso pozabili na Svetovni dan lutk, so vesoljni javnosti sporočili še s spustom balonov v nebo, pri katerem so z veseljem sodelovali tudi otroci.
Najprej so se z "Račko" predstavili mladi lutkarji z Osnovne šole Sava Kladnika iz Sevnice, pod vodstvom Terezije Kunšek. Zatem je pozornost otrok pritegnila "Zgodba o pozabljivem zajcu" - lutkovna predstava Taus teatra in Novega mesta.
Po lutkovni delavnici in razstavi lutk je zvečer svetovni dan lutk na sevniškem gradu zaključilo GLG Sevnica z lutkovno predstavo "Trije prašički", v režiji Snježane Pungerčič.
Po nekoliko slabšem obisku otvoritvene slovesnosti se je med predstavami dvorana Alberta Felicijana kar izdatno napolnila. Otroci so bili navdušeni, da je bilo njihovo razpoloženje zelo dobro, pa je prispeval tudi pantomimik Boris. In ravno odziv otrok je pri takšni prireditvi najpomembnejši!
Besedilo: Pavel Perc
Foto: Rok Petančič
Na slovesnosti v grajskem atriju, ki jo je povezovala Polona Gačnik, je otroke njihove roditelje in druge sorodnike ter lutkarje pozdravil sevniški župan Srečko Ocvirk. Pohvalil je GLG in KŠTM, da tretje leto nadaljujeta z obeleževanjem svetovnega dneva lutk in čestital za drugi rojstni dan GLG Sevnica.
Ob tem je vodja GLG Sevnica in lutkarica Snježana Pungerčič prebrala svečano poslanico mednarodne lutkovne organizacije UNIMA, kot to na ta dan naredijo v vseh lutkovnih gledališčih po svetu.
"Danes je dan praznovanja. Z odločno gesto odložimo časopis, izključimo televizor in z zdravico nazdravimo umetnosti in bratstvu! Danes je naš veseli dan - danes praznujemo svetovni dan lutkarstva.
Ne moremo pozabiti žalosti in trpljenja, bolečin, nezgod in težav, ki danes pestijo marsikoga izmed nas. Predvsem zato, ker nočemo tega pozabiti, se hkrati obvezujemo k praznovanju človekovega dostojanstva. Umetnost je himna temu dostojanstvu...
Kar razlikuje ljudi od živali, je animacija, animacija nas naredi osebne," je med drugim zapisano v poslanici ob svetovnem dnevu lutk. Zbrane je pozdravil tudi lastnik sevniškega gradu baron Moscon (Sinjo Jezernik) v družbi marionete Kralja Lutkana.
Baron je povedal, da na gradu živi veliko lutk in veliko prijaznih duhcev. "Na tem gradu je vedno veliko otrok in takrat je najlepše. Kadar otroci poslušajo pravljice ali gledajo lutkovne predstave, ko vidim te radovedne očke, s kakšnim veseljem to gledajo, takrat mi je najlepše pri srcu. Zato sva s Kraljem Lutkanom danes pripravila lepe predstave. Vam, dragi starši, pa na srce polagam, da omogočite svojim malčkom, da odidejo skupaj z vami v svet pravljic, v svet lutk. Naj živijo v tem lepem svetu, kajti ta drugi svet, v katerem sicer živite, je malo krut. Običajno se pravljice in lutke končajo s srečnim koncem. In tako naj bo tudi danes!" je med drugim dejal baron Moscon.
Organizatorji so se zahvalili generalnemu sponzorju - HESS in drugim sponzorjem. Nato je vse povabil na ogled lutkovnih predstav še pantomimik Boris. Da se predstave lahko začnejo in da Sevničani niso pozabili na Svetovni dan lutk, so vesoljni javnosti sporočili še s spustom balonov v nebo, pri katerem so z veseljem sodelovali tudi otroci.
Najprej so se z "Račko" predstavili mladi lutkarji z Osnovne šole Sava Kladnika iz Sevnice, pod vodstvom Terezije Kunšek. Zatem je pozornost otrok pritegnila "Zgodba o pozabljivem zajcu" - lutkovna predstava Taus teatra in Novega mesta.
Po lutkovni delavnici in razstavi lutk je zvečer svetovni dan lutk na sevniškem gradu zaključilo GLG Sevnica z lutkovno predstavo "Trije prašički", v režiji Snježane Pungerčič.
Po nekoliko slabšem obisku otvoritvene slovesnosti se je med predstavami dvorana Alberta Felicijana kar izdatno napolnila. Otroci so bili navdušeni, da je bilo njihovo razpoloženje zelo dobro, pa je prispeval tudi pantomimik Boris. In ravno odziv otrok je pri takšni prireditvi najpomembnejši!
Besedilo: Pavel Perc
Foto: Rok Petančič
Svetovni dan lutk 2011 in prvi rojstni dan GLG Sevnica
Na prvi pomladni dan in hkrati svetovni dan lutk, 21. marca 2011, je svoj prvi rojstni dan praznovalo Grajsko lutkovno gledališče Sevnica (GLG Sevnica). GLG Sevnica vsak petek popoldne navdušuje naše najmlajše z rednimi ustvarjalnimi lutkovnimi delavnicami v svojih prostorih na gradu, kjer si lahko ogledajo tudi razstavo Sanjam o grajski lutki, in ostalimi občasnimi predstavami ter programi za otroke.
Ob praznovanju na gradu Sevnica so marljivi organizatorji pripravili bogat program, ki se je pričel ob 17. uri v atriju gradu z branjem posebne poslanice svetovne lutkovne organizacije UNIMA. Ogledali smo si izvirno gledališko predstavo Cesarsko jabolko (o sevniški voščenki) v izvedbi GLG Sevnica, nato drugo o strašilu in živalih lutkovne skupine iz Trbovelj in nato še tretjo, novo predstavo Kokoši v prometu igralske skupine Bouhice iz Sevnice, ki so nas nasmejale in poučile, kako se moramo obnašati v prometu. Otroci so skupaj s starši sodelovali tudi v otroških ustvarjalnih delavnicah in občudovali nastope ulične animatorske skupine Flambirani ob žongliranju in bruhanju ognja.
V prostorih GLG Sevnica je potekalo tudi odprtje razstave izbranih likovnih del s predhodnih razstav OŠ na temo Sanjam o grajski lutki. V sezoni 2010/2011 so jih ustvarjali pod vodstvom mentoric in mentorjev učenci osnovnih šol iz Sevnice, Boštanja, Blance, Loke, Studenca, Podbočja, Tržišča, Krmelja, Šentjanža in Radeč. Najboljšim so podelili priznanja in darilca. Po zaključku programa smo z vsemi soustvarjalci programov GLG Sevnica upihnili prvo svečko ob rojstnem dnevu in si zaželeli, da svečk ne bi nikoli zmanjkalo…
Rok Petančič, KŠTM Sevnica
Ob praznovanju na gradu Sevnica so marljivi organizatorji pripravili bogat program, ki se je pričel ob 17. uri v atriju gradu z branjem posebne poslanice svetovne lutkovne organizacije UNIMA. Ogledali smo si izvirno gledališko predstavo Cesarsko jabolko (o sevniški voščenki) v izvedbi GLG Sevnica, nato drugo o strašilu in živalih lutkovne skupine iz Trbovelj in nato še tretjo, novo predstavo Kokoši v prometu igralske skupine Bouhice iz Sevnice, ki so nas nasmejale in poučile, kako se moramo obnašati v prometu. Otroci so skupaj s starši sodelovali tudi v otroških ustvarjalnih delavnicah in občudovali nastope ulične animatorske skupine Flambirani ob žongliranju in bruhanju ognja.
V prostorih GLG Sevnica je potekalo tudi odprtje razstave izbranih likovnih del s predhodnih razstav OŠ na temo Sanjam o grajski lutki. V sezoni 2010/2011 so jih ustvarjali pod vodstvom mentoric in mentorjev učenci osnovnih šol iz Sevnice, Boštanja, Blance, Loke, Studenca, Podbočja, Tržišča, Krmelja, Šentjanža in Radeč. Najboljšim so podelili priznanja in darilca. Po zaključku programa smo z vsemi soustvarjalci programov GLG Sevnica upihnili prvo svečko ob rojstnem dnevu in si zaželeli, da svečk ne bi nikoli zmanjkalo…
Rok Petančič, KŠTM Sevnica
Delavnica Ročna lutka
V soboto, dne 29. 05. 2010, bomo med 10. in 12. uro v Grajskem Lutkovnem Gledališču na Gradu Sevnica organizirali tematsko lutkovno delavnico - ROČNA LUTKA.
V delavnici bo vsak udeleženec izdelal svojo ročno lutko iz že pripravljenih polizdelkov pod strokovnim vodstvom lutkarice in mentorice.
Tako boste lahko v sklopu delavnice izdelali različne lutkovne like in živali iz različnih pravljic.
Skozi detajlno spoznavanje lutke, njenih posebnosti in sposobnosti, bo sledilo spoznavanje in gradnja lika, ki bo osnova za lutkovno animacijo.
Delavnica je namenjena predvsem šolski mladini, vabimo pa tudi vse ostale zainteresirane ljubitelje lutkarstva.
Delavnica bo brezplačna.
Vabljeni v čarobni svet lutk!
V delavnici bo vsak udeleženec izdelal svojo ročno lutko iz že pripravljenih polizdelkov pod strokovnim vodstvom lutkarice in mentorice.
Tako boste lahko v sklopu delavnice izdelali različne lutkovne like in živali iz različnih pravljic.
Skozi detajlno spoznavanje lutke, njenih posebnosti in sposobnosti, bo sledilo spoznavanje in gradnja lika, ki bo osnova za lutkovno animacijo.
Delavnica je namenjena predvsem šolski mladini, vabimo pa tudi vse ostale zainteresirane ljubitelje lutkarstva.
Delavnica bo brezplačna.
Vabljeni v čarobni svet lutk!
Od ideje do predstave - Lutkovno gledališče senc
V soboto, 24.04.2010, na gradu Sevnica v prostorih G L G - Grajskega Lutkovnega Gledališča Sevnica ob 10. uri prirejamo delavnico lutkovnega gledališča senc, ki bo trajala do 12. ure.
Po izbranem dramskem tekstu Svetlane Makarovič bodo otroci samostojno likovno oblikovali in izdelali lutke, izbrali primerno glasbo, se naučili animirati senčne lutke in izvedli predstavo z grafoskopsko tehniko.
Delavnica je primerna za osnovnošolsko mladino in je v celoti brezplačna.
VLJUDNO VABLJENI IN DOBRODOŠLI V ČAROBNEMU SVETU LUTK NA GRADU SEVNICA
Po izbranem dramskem tekstu Svetlane Makarovič bodo otroci samostojno likovno oblikovali in izdelali lutke, izbrali primerno glasbo, se naučili animirati senčne lutke in izvedli predstavo z grafoskopsko tehniko.
Delavnica je primerna za osnovnošolsko mladino in je v celoti brezplačna.
VLJUDNO VABLJENI IN DOBRODOŠLI V ČAROBNEMU SVETU LUTK NA GRADU SEVNICA
Slovesno odprtje GLG Sevnica
Grad Sevnica, 21. 3. 2010
Na prvi pomladni dan in na svetovni dan lutk je potekalo svečano odprtje Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica (GLG), ko so grad obiskali prečudoviti ljudje iz dežele Lutkanije. Zbrane otroke, njihove starše in ostale obiskovalce je v atriju gradu najprej pozdravil baron Moscon, ki je nato vsem prisotnim zaupal, da so grad obiskali prečudoviti ljudje iz dežele Lutkanije.
Predstavil je kralja Lutko, ki se je slovesnosti udeležil s svojo ljubko kraljično Lučko in s številnim spremstvom iz svoje dežele, v katerem nista manjkala niti prvi minister in dvorni norček. Na nagajiv način se je nato dvorni norček iz dežele Lutkanije zahvalil za povabilo in izrazil navdušenje nad dogodkom, ki s seboj prinaša veliko veselja in smeha ter predstavil pester program dogajanja.
Župan Srečko Ocvirk je izrazil veselje nad ustanovitvijo Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica. V svojem kratkem, a prijetnem pozdravnem nagovoru pohvalil njegovo ustanovitev, ki bo v kraj prineslo novo svežino in mnogo zanimivih dogodkov. Nato je s prerezom traku oznanil uradno odprtje.
Pobudnica ustanovitve Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica Snježana Pungerčič je prebrala poslanico Mednarodne gledališke lutkovne organizacije UNIMA. Sledila je svečana predaja ključa, ki ga je Snježani Pungerčič predala direktorica KŠTM Sevnica Mojca Pernovšek.
Zanimivemu in živahnemu uvodu so sledile lutkovne predstave v dvorani Alberta Felicijana, ki so jih s posebno glasbeno točko napovedovali učenci Glasbene šole Sevnica. Najprej so se predstavili mladi lutkarji OŠ Sava Kladnika Sevnica s predstavo »Pod medvedovim dežnikom«, nato lutkovna skupina »Marioneta« Vrtca Ciciban Sevnica s predstavo »Zajček išče mamico« in za zaključek še člani društva Lutkoteka Hrastnik s predstavo »Jurček zdravnik«.
V prostorih GLG v SZ stolpu prvega nadstropja gradu je bila na ogled razstava lutk - marionet Tatjane Grabrian iz Novega Mesta in 60 let starih lutk Lutkoteke - lutkovnega gledališča iz Hrastnika ter razstava likovnih del učencev OŠ Sava Kladnika Sevnica in OŠ Boštanj, ki so ustvarjali na temo na temo »Sanjam o lutkah«. V premorih med posameznimi lutkovnimi predstavami so mlajši obiskovalci lahko sodelovali v lutkovni delavnici in se fotografirali z gosti iz dežele Lutkanije.
Za posebno vzdušje na grajskih hodnikih je skrbel skrivnosten črni mož - pajek. Njegov lik je upodobil plesalec modernega plesa Bor Pungerčič. Z izdelavo posebne zastave novoustanovljenega lutkovnega gledališča sta se predstavila Nena Bedek in Bernard Pungerčič. Dogodek se je zaključil s prijetnim druženjem v grajski kavarni s pesmijo ob zvokih kitare.
Grajsko lutkovno gledališče načrtuje številne zanimive programe za naše najmlajše in tudi odrasle, ki bodo redno potekali na Gradu Sevnica.
Smilja Radi in Rok Petančič
Predstavil je kralja Lutko, ki se je slovesnosti udeležil s svojo ljubko kraljično Lučko in s številnim spremstvom iz svoje dežele, v katerem nista manjkala niti prvi minister in dvorni norček. Na nagajiv način se je nato dvorni norček iz dežele Lutkanije zahvalil za povabilo in izrazil navdušenje nad dogodkom, ki s seboj prinaša veliko veselja in smeha ter predstavil pester program dogajanja.
Župan Srečko Ocvirk je izrazil veselje nad ustanovitvijo Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica. V svojem kratkem, a prijetnem pozdravnem nagovoru pohvalil njegovo ustanovitev, ki bo v kraj prineslo novo svežino in mnogo zanimivih dogodkov. Nato je s prerezom traku oznanil uradno odprtje.
Pobudnica ustanovitve Grajskega lutkovnega gledališča Sevnica Snježana Pungerčič je prebrala poslanico Mednarodne gledališke lutkovne organizacije UNIMA. Sledila je svečana predaja ključa, ki ga je Snježani Pungerčič predala direktorica KŠTM Sevnica Mojca Pernovšek.
Zanimivemu in živahnemu uvodu so sledile lutkovne predstave v dvorani Alberta Felicijana, ki so jih s posebno glasbeno točko napovedovali učenci Glasbene šole Sevnica. Najprej so se predstavili mladi lutkarji OŠ Sava Kladnika Sevnica s predstavo »Pod medvedovim dežnikom«, nato lutkovna skupina »Marioneta« Vrtca Ciciban Sevnica s predstavo »Zajček išče mamico« in za zaključek še člani društva Lutkoteka Hrastnik s predstavo »Jurček zdravnik«.
V prostorih GLG v SZ stolpu prvega nadstropja gradu je bila na ogled razstava lutk - marionet Tatjane Grabrian iz Novega Mesta in 60 let starih lutk Lutkoteke - lutkovnega gledališča iz Hrastnika ter razstava likovnih del učencev OŠ Sava Kladnika Sevnica in OŠ Boštanj, ki so ustvarjali na temo na temo »Sanjam o lutkah«. V premorih med posameznimi lutkovnimi predstavami so mlajši obiskovalci lahko sodelovali v lutkovni delavnici in se fotografirali z gosti iz dežele Lutkanije.
Za posebno vzdušje na grajskih hodnikih je skrbel skrivnosten črni mož - pajek. Njegov lik je upodobil plesalec modernega plesa Bor Pungerčič. Z izdelavo posebne zastave novoustanovljenega lutkovnega gledališča sta se predstavila Nena Bedek in Bernard Pungerčič. Dogodek se je zaključil s prijetnim druženjem v grajski kavarni s pesmijo ob zvokih kitare.
Grajsko lutkovno gledališče načrtuje številne zanimive programe za naše najmlajše in tudi odrasle, ki bodo redno potekali na Gradu Sevnica.
Smilja Radi in Rok Petančič